Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Czechy zamrażają rosyjskie aktywa. To ponad 400 mln euro

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Czeski Urząd Analiz Finansowych (FAU) od 24 lutego, czyli od początku wojny na Ukrainie zamroził rosyjskie aktywa o wartości 10 mld koron. Jest to równowartośc ponad 400 mln euro. Informację podał w rozmowie z portalem Seznam Zpravy, szef urzędu Jirzi Hylmar.

Zamrożone aktywa stanowią środki w bankach, nieruchomości czy udziały w spółkach.

Stanowcze działanie przeciw Rosji

W rozmowie z portalem dyrektor zapewnił, że w czeskich bankach nie ma już „niezamrożonych” aktywów. Takich, które należałyby do osób objętych unijnymi sankcjami. Dodał, że nie ma żadnego problemu z zabezpieczeniem majątku, który został przez te osoby zapisany na ich współmałżonków. Problem pojawia się jednak w kwestii „własności ukrytej”. „Za pośrednictwem wielu firm spoza Czech” – dodał Hylmar.

Przykładem jest czeska firma, należąca do kilku zagranicznych spółek offshore (firma pozostająca poza granicami kraju). W tym przypadku, by uzyskać jakiekolwiek informacje o faktycznym właścicielu, potrzebna jest współpraca z zagranicznymi partnerami. „W wielu państwach instytucje podobne do FAU nie mają podobnych kompetencji, np. nie mają prawa wglądu w rachunki bankowe, co powoduje, że problemu nie da się rozwiązać” – zauważył Hylmar.

Jak zauważa portal, FAU jest potocznie nazywany w Czechach „wywiadem finansowym”. Ma mocno rozwinięte możliwości przeglądania kont osób i firm oraz przesyłanych pieniędzy. Choć u wielu obywateli budzić to może kontrowersje (z uwagi na obawy o nadużycia), urząd od początku wojny pełni bardzo ważną funkcję. Poszukuje majątków rosyjskich, pochodzących od osób znajdujących się na „czarnej liście” unijnej (objętych sankcjami).

Urząd ma możliwość zamrożenia majątków wszystkich, którzy podejrzani są o działalność przestępczą.

fot.: seznamzpravy.cz

Skip to content