Czescy eksperci: „ubóstwo energetyczne” zagraża 100 milionom Europejczyków, w tym 3,5 milionom Czechów

Podziel się tym wpisem:

Czas wprowadzić do naszego słownika wyrażeń politycznych nowe pojęcie: „ubóstwo energetyczne”. Taki wniosek wynika z rozmowy, jaką na antenie czeskiej telewizji Nova przeprowadzili dwaj eksperci: Petr Kusý – członek pięcioosobowej Rady Urzędu Regulacji Energetyki oraz Václav Bartuška – specjalny ambasador ds. bezpieczeństwa energetycznego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

Obaj specjaliści twierdzą, że prowadzona obecnie w Unii Europejskiej polityka klimatyczna doprowadzi w krótkim czasie do drastycznego wzrostu cen energii.

Najbliższych podwyżek można spodziewać się już na przełomie listopada i grudnia. Poza tym poważnie wzrośnie zagrożenie powszechnymi przerwami w dostawach prądu w całej Europie, co pozbawić może elektryczności miliony gospodarstw domowych. Wynika to z faktu, że rezygnuje się z tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii, a nowe (czyli odnawialne) nie są w stanie ich tak szybko i efektywnie zastąpić.

W rozmowie pojawiło się stwierdzenie, że Nowy Zielony Ład, forsowany obecnie przez Komisję Europejską, może doprowadzić do sytuacji, w wyniku której jedna trzecia ludności Unii Europejskiej (ponad sto milionów ludzi) może popaść w ubóstwo energetyczne. 

W 10-milionowych Czechach – według ekspertów – może to być nawet 3,5 miliona osób. Nie mówiąc o tym, że skończą się definitywnie dla mieszkańców naszego kontynentu takie atrakcje, jak np. podróżowanie tanimi liniami lotniczymi.

To cena, jaką przyjdzie zapłacić za zieloną transformację energetyczną.

Źródło: tn.nova.cz

Skip to content