Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Czy niemieckie Patrioty trafią na Ukrainę?

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Polska chce, aby proponowane przez Niemcy baterie wyrzutni Patriot trafiły nie do Polski, lecz na Ukrainę. Na taką możliwość wskazują zgodnie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i premier Mateusz Morawiecki.

„Po kolejnych atakach rakietowych Rosji, zwróciłem się do strony niemieckiej , aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę  i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainie przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy” – napisał szef MON

Z propozycją swojego ministra zgadza się premier. — Oczywiście myślę, że taka propozycja, jaką złożyliśmy, będzie dobrą propozycją, która ochroni ten pas ziemi, tę granicę naszą, to zachodnie pogranicze ukraińsko-polskie i wschodnie pogranicze polsko-ukraińskie. Robimy wszystko, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, maksimum bezpieczeństwa w tej części Polski — powiedział Morawiecki przed wylotem na szczyt V4.

Tego typu amerykańskie systemy obrony powietrznej chcieliby mieć u siebie Ukraińcy. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat życzyłby sobie, aby Patrioty przyjechały na Ukrainę. — Oto pytanie do naszych partnerów. Jakie kroki są gotowi podjąć, aby chronić granicę z Ukrainą i terytorium Ukrainy, a w szczególności Europę — powiedział wojskowy. Ignat chciałby, aby stanęły one na zachodnich terenach kraju, przy granicy z Polską, zgodnie z sugestią naszego resortu obrony.

Tymczasem Niemcy przekonują, że wyrzutnie trafią do Polski wraz z grupą kilkuset żołnierzy Bundeswehry. — Od konkretnej lokalizacji zależeć będzie to, czy rozlokowana zostanie jedna, czy dwie baterie – powiedział w środę w Berlinie rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony Christian Thiels, cytowany przez Deutsche Welle. Strona niemiecka podkreśla, że nie stanie się to szybko, a pomysł musi być konsultowany na poziomie NATO.

Niemcy posiadają 12 systemów Patriot. Dwa z nich trafiły już na Słowację. Polska zamówiła baterie Patriot w USA, ale trafią one do nas dopiero na przełomie przyszłego i kolejnego roku. W 2023 r. lub 2024 r. trafi do Polski 6 baterii Patriotów, radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych. Pierwsze dwie baterie zostały zainstalowane już jesienią. W sumie będziemy mieli 8 baterii, plus ewentualne dwie, które oferują Niemcy, chyba, że trafią one na Ukrainę.

fot. twitter/@Baltic__Sea

Skip to content