Czy Putin otworzy nowy front w Mołdawii?

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Coraz większe napięcie w tym najbiedniejszym kraju Europy. Ukraina zaoferowała pomoc militarną sąsiadowi, jeśli zostanie ona zaatakowana przez Rosjan.

Jeśli Rosja użyje okupowane Naddniestrze, aby zaatakować niepodległą Mołdawię, Ukraina wesprze Kiszyniów, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Die Welt. Naddniestrze jest jednym z kilku okupowanych przez Rosję terytoriów, takich jak Abchazja, Osetia Południowa czy wschodnie i południowe republiki Ukrainy.

Coraz mocniej o uregulowaniu statusu Naddniestrza wyrażają się także mołdawscy politycy. Nowy premier tego kraju Dorin Recea wyraził ostatnio opinie, że Naddniestrze musi zostać zdemilitaryzowane a Rosjanie muszą opuścić jego kraj. W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że niedaleko granicy z okupowanym Nadniestrzem następuje koncentracja sił ukraińskich. Celem ewentualnego ataku miałby być największy skład amunicji niegdysiejszych wojsk ZSRR w Europie niedaleko miejscowości Kobasna, znajdującej się zaledwie kilka kilometrów od granicy z Ukrainą.

Z kolei prezydent Zełenski ostrzegł Mołdawian, że być może Rosjanie będą próbowali zdestabilizować kraj, zajmując jedyne międzynarodowe lotnisko. – Rosjanie planują to wszystko od dłuższego czasu. Jednak Mołdawia i Rosja nie mają wspólnej granicy państwowej. Jak więc mieliby realizować swój plan? Skąd mieliby wysyłać swoje wojska i sprzęt? Rosjanie potrzebują do tego lotniska. Ale teraz w Mołdawii jest tylko jedno lotnisko, w stolicy. Muszą więc korzystać z tego lotniska i wszystkich zasobów Naddniestrza – powiedział Zełenski.

W stolicy kraju odbyła się przed kilkoma dniami demonstracja, podczas której inspirowani przez Rosjan opozycjoniści domagali się zrezygnowania z europejskich i natowskich aspiracji. Inne doniesienia mówią także, jakoby Putin miał uchylić dekret z 2012 r., który gwarantował przez Rosję rozwiązanie statusu Naddniestrza z poszanowaniem integralności terytorialnej i neutralności Mołdawii. Czy Rosja otworzy nowy front wojny w Europie? Czy Ukraina dokona wyprzedzającego uderzenia na Naddniestrze? Wszystkie scenariusze są na stole, choć obie strony zapewne będą się wpierw uciekały do rozwiązań hybrydowych.

fot. Twitter/osw

Skip to content