Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Czy służby RPA aresztują Putina? „RPA jest świadoma swoich zobowiązań prawnych”

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

W sierpniu prezydent Rosji Władimir Putin ma udać się z wizytą do RPA, by wziąć udział w szczycie państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz właśnie RPA). Pojawiły się jednak pytania, czy po wyroku MTK, wizyta nie przeistoczy się w najbardziej wyczekiwane od dziesięcioleci aresztowanie.

Rzecznik prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy pytany o wizytę Putina stwierdził, że „RPA jest świadoma swoich zobowiązań prawnych”.

„Jesteśmy, jako rząd, świadomi naszego prawnego obowiązku. Jednak w okresie od teraz do szczytu pozostaniemy zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami” – powiedział rzecznik prezydenta Vincent Magwenya, którego cytuje agencja Reutera.

Nakaz aresztowania

Przypomnijmy, że w piątek 17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Nakaz ten obowiązuje we wszystkich krajach, które są sygnatariuszami Statutu Rzymskiego.

Wśród nich jest także Republika Południowej Afryki. Oznacza to, że jeśli Władimir Putin pojawi się na terytorium tego kraju, służby powinny podjąć natychmiastowe działania w celu zatrzymania prezydenta Rosji.

Do tego może jednak nie dojść. RPA jako jeden z 35 krajów w październiku 2022 wstrzymała się od głosu w ONZ podczas debaty potępiającej nielegalną aneksję Krymu w 2014 roku.

Co więcej, kraj ten od początku rosyjskiej agresji utrzymuje, że pozostaje w „obiektywnych” stosunkach z Rosją. RPA powstrzymało się także od głosu w głosowaniu ONZ potępiającym Rosję za agresję na Ukrainę 24 lutego.

Bez aresztowania

Historia każe jednak sądzić, że aresztowania nie należy się spodziewać. W przeszłości, w czerwcu 2015 roku, ówczesny prezydent RPA Jacob Zuma odmówił aresztowania byłego prezydenta Sudanu Omara al-Bashira, gdy uczestniczył w szczycie Unii Afrykańskiej w Johannesburg. Na nim także ciążył wyrok MTK.

***

Wyrok wydane przez MTK nakazuje aresztowanie Putina. Trybunał uznał bowiem, że istnieją realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, polegające na bezprawnych deportacjach dzieci, z okupowanych przez Rosjan terenów Ukrainy.

fot. twitter/@Espresotveng

Skip to content