Dania wzmacnia swoją obecność militarną na Wschodzie

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Duńskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że wyśle ​​fregatę typu Iver Huitfeldt Peter Willemoes i cztery myśliwce F-16 do stałych sił morskich NATO oraz dla wsparcia suwerenności krajów bałtyckich.

Zgodnie z oświadczeniem ministerstwa, rząd duński podjął taką decyzję po konsultacji z Radą ds. Polityki Zagranicznej. Fregata Królewskiej Duńskiej Marynarki Wojennej Peter Willemoes będzie gotowa do rozmieszczenia od połowy stycznia, a cztery myśliwce F-16 do końca miesiąca. Kontyngent będzie służył w ramach stałych siły morskich NATO.

„Oferujemy mocny i oczekiwany wkład w NATO, wysyłając fregatę ze 160 żołnierzami i czterema myśliwcami F-16 i 70 żołnierzami” – powiedziała duńska minister obrony Trine Bramsen. „Ważne jest, aby stanąć w obronie wartości, w jakie wierzymy i wysłać bardzo wyraźny sygnał Rosji” – dodała.

Jednostki pływające to klasa 138-metrowych fregat przeciwlotniczych, zbudowanych przez Odense Staalskibsvaerft dla Królewskiej Duńskiej Marynarki Wojennej. To nie jedyna inicjatywa Duńczyków angażująca ich w bezpieczeństwo w regionie. Z początkiem stycznia władze wojskowe poinformowały, że część sił z 1. Brygady i z Pułku Gardehus zostanie przekazana do inicjatywy gotowości NATO.

Są to siły szybkiego reagowania gotowe do reakcji w ciągu 30 dni od ewentualnego ataku. W jego wkład wejdzie 1000 żołnierzy. Wcześniej duńska minister obrony zapewniła Litwę, Łotwę i Estonię, że przyjdzie im z pomocą, jeśli te kraje zostaną zaatakowane przez Rosję.

Kraje bałtyckie nie spoczywają na laurach i przyspieszają zakup w USA wspólnego systemu wyrzutni rakietowych typu MLRS. Transakcja ma zostać sfinalizowana w ciągu najbliższych czterech lat. – Podjęto decyzję o przyspieszeniu planów zakupu wspólnie z sąsiednimi krajami bałtyckimi systemu rakietowego – powiedział Darius Kulieszius, doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Z kolei Dania pomoże także Ukrainie, zwłaszcza w rozbudowie jej potencjału morskiego. Oba kraje uzgodniły budowę wieloozadaniowców, które będą zaprojektowane w Danii, a wyprodukowane w ukraińskich stoczniach. Będą to jednostki typu MPV80. Pierwsze egzemplarze będą wodowane już w 2024 r.

Skip to content