Decyzja o zamknięciu granicy z Białorusią do końca sierpnia

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Prawdopodobnie 28 sierpnia w Warszawie zostanie podjęta decyzja o izolacji Białorusi. Będzie to decyzja sojusznicza, którą podejmą wspólnie Polska, Litwa i Łotwa.

O prawdopodobnym podjęciu takiej regionalnej i skoordynowanej decyzji poinformowała litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaitė. Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy dla Litwinów, Łotyszy i Polaków od wiosny zeszłego roku, gdy wybuchła wojna na Ukrainie. Jednocześnie prowadzi represje wobec obywateli tych nacji.

Już w piątek Litwa zamknie dwa z sześciu funkcjonujących przejść granicznych z tym krajem. Chodzi o punkty kontroli granicznej w miejscowościach Szumsk (Šumskas) i Twerecz (Tverečius). Ruch zostanie przekierowany do większych przejść. Pozwoli to Litwinom na lepszą koordynację obrony swojej granicy przed hybrydową operacją ze strony Białorusi.

Podobny krok rozważa Łotwa, która do obrony swojego terytorium zaangażowała siły straży granicznej, Narodowe Siły Zbrojne i Policji Państwowej. Łotysze sygnalizują w ostatnich dniach zwiększony napór zorganizowanych grup migrantów przy wsparciu sił białoruskich.

Kwestie ochrony granic wschodniej flanki NATO, omówili prezydenci Polski i Łotwy podczas wczorajszego spotkania w Warszawie. — Łotwa i Polska są bliskimi partnerami z aktywnym dialogiem politycznym i koordynacją w kwestiach regionalnych, Unii Europejskiej i NATO. Polska odgrywa strategiczną rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa regionu, co jest szczególnie ważne w obecnych warunkach geopolitycznych. Łotwa jest wdzięczna za udział Polski w kierowanej przez Kanadę Grupie Bojowej Rozszerzonej Obecności NATO na Łotwie i misji patrolowej przestrzeni powietrznej państw bałtyckich — powiedział prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs.

Głowy państw omówiły zagrożenie ze strony Grupy Wagnera na Białorusi. Rozmawiali też o zbliżającym się szczycie Inicjatywy Trójmorza. – Rozmawialiśmy też z Panem Prezydentem o rozwoju naszej współpracy w ramach Trójmorza. Wartość tej trójmorskiej współpracy stała się szczególnie jaskrawo widoczna w związku z rosyjską agresją na Ukrainę – jak bardzo potrzebne są nam dobre drogi i dobre połączenia kolejowe, choćby do relokacji wyposażenia dla naszych wojsk – ujawnił Andrzej Duda.

fot. twitter/@Straz_Graniczna

Skip to content