Defender 2021. Trójmorze pokazuje pazur

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Trwają wielkie manewry państw NATO Defender Europe 2021. Trójmorze jest główną areną ćwiczeń.

W operacji ćwiczebnej weźmie udział nawet 35 tys. żołnierzy z krajów Sojuszu Półnoatlantyckiego w 12 krajach świata, w tym państwach bałtyckich, na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii. Amerykanie w naszym regionie ćwiczą szybki przerzut wojsk na Wschód. W Estonii trwa obecnie ćwiczenie Swift Response 21 wojsk powietrznodesantowych.

Swift Response

– W Estonii rozpoczynamy jedno z tych towarzyszących ćwiczeń – Swift Response 21′ – jedno z naszych głównych ćwiczeń powietrznodesantowych – powiedział gen. bryg. Christopher R. Norrie.

– Dla wojsk lądowych priorytetem numer jeden jest precyzyjna artyleria dalekiego zasięgu i to będzie można zobaczyć w Estonii. 41. Brygada Artylerii Polowej zademonstruje zdolność do szybkiego, skalowalnego, precyzyjnego uderzenia na dużą odległość w dowolnym miejscu w Europie i Afryce – dodał.

W tle: koncentracja rosyjskich wojsk

Manewry odbywają się równocześnie z największą od 2014 r. koncentracją wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Według New York Times, mimo deklaracji Kremla, Rosja wcale nie wycofuje swojej armii z terenów przygranicznych. Wciąż stacjonuje tam 80 tys. żołnierzy.

To kilkakrotnie więcej niż wojsk NATO w rejonie Trójmorza. Oprócz północy, ważną areną ćwiczeń będą Bałkany. Samoloty NATO dotrą do Albanii, Macedonii Północnej, a statki – Chorwacji, Słowenii i Grecji. Polacy desantują na poligonach w Rumunii. Ćwiczone będą także działania ogniowe i przeciwrakietowe.

Manewry zakończą się w czerwcu.

Skip to content