Dezinformacja w energetyce. Wojna Rosji siejąca niepokój

Podziel się tym wpisem:

„Rosja jest odpowiedzialna za sianie dezinformacji w społeczeństwie. Chce wywołać obawy, lęk oraz niepokoje. Rosja chce przerzucić odpowiedzialność za kryzys energetyczny, wywołany rozpętaniem wojny na Ukrainie” – mówił Wojciech Dąbrowski prezes PGE podczas Kongresu 590.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej podczas panelu Kongresu 590 poświęconemu dezinformacji w energetyce odniósł się do destabilizujących i zbrodniczych działań Rosji w zakresie nie tylko ataku na Ukrainę, ale także wojny informacyjnej jaką prowadzi ze światem zachodnim.

Wojciech Dąbrowski przypomniał, że w odpowiedzi na ataki ze strony Rosji, polski rząd podjął i podejmuje szereg działań, które mają złagodzić skutki kryzysu wywołanego przez reżim Putina. Dodał jednak, że jednym z efektów kryzysu jest wysoka inflacja, z którą walczy obecnie cały świat.

„Jesteśmy w momencie, kiedy wszyscy musimy myśleć o oszczędzaniu, zaciskaniu pasa, ograniczaniu kosztów. Tak, aby przede wszystkim energia, te dobra podstawowe wystarczyły dla wszystkich” – podkreślił prezes PGE.

Dodał, że ciepło i energia muszą być dobrem powszechnie dostępnym dla wszystkich. Nie mogą się stać „czymś ponadstandardowym, komfortowym czy nienaturalnym”. „Musimy o tym pamiętać” – dodał.

Walka z dezinformacją

Wojciech Dąbrowski przyznał, że w obecnych czasach, niezwykle ważna i kluczowa jest walka z dezinformacją.

„Trzeba konsekwentnie walczyć z fakenewsami, które pojawiają się w przestrzeni publicznej. Cieszę się, że większość mediów w sposób odpowiedzialny do tego podchodzi. Ale jeszcze trudna praca przed nami, aby przeciwdziałać niepokojom, które chce wywołać Rosja w Polsce i także w innych krajach” – dodał Wojciech Dąbrowski.

Zdaniem prezesa PGE w tej kwestii kluczowa jest edukacja. Jako przykład działań edukacyjnych w tym zakresie podał kampanię Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. „Ataki dezinformacyjne wymierzone są nie tylko w firmy energetyczne, ale i w Państwo i w ludzi. Musimy walczyć z fakenews’ami, które tworzą agenci wpływu, czasami pod znanymi nazwiskami. Takie głosy należy piętnować” – mówił.

„Branża energetyczna walczy z dezinformacja poprzez edukację, wiedzę. Dobrym przykładem jest kampania PKEE pokazująca prawdziwe przyczyny wzrostu cen paliw, energii elektrycznej, czy ogólnie inflacji w całej Europie” – tłumaczył prezes PGE.

Wojciech Dąbrowski zaznaczył, że w obliczu walki z dezinformacją w energetyce, zwłaszcza w czasach wojny na Ukrainie oraz wojny hybrydowej prowadzonej przez Federację Rosyjską, ważne jest korzystanie z rzetelnych, sprawdzonych źródeł przekazywania informacji. By niepokój o źródła ciepła i prądu nie narastał.

Kongres 590:

Materiał sponsorowany

fot. twitter/@Grupa_PGE

Skip to content