Do Chorwacji bez paszportu i z euro

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

1 stycznia 2023 roku Chorwacja przystąpiła do Strefy Schengen oraz stała się członkiem Strefy Euro. Z tej okazji przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen składa wizytę w Zagrzebiu – pisze w niedzielę agencja AFP.

O północy z 31 grudnia na 1 stycznia Chorwacja stała się 20. członkiem unii walutowej oraz 27. krajem, który należy do Strefy Schengen. W strefie otwartego przemieszczania się obejmuje 400 mln osób, które mogą przekraczać granice krajów członkowskich bez potrzeby okazywania dokumentów i poddawaniu się kontroli.

„To okres nowych początków, a w przypadku Chorwacji jeszcze bardziej niż wszędzie gdzieindziej w Europie” – napisała na Twitterze von der Leyen, która w Nowy Rok przyjechała do Chorwacji, by uczcić wchodzące w życie zmiany.

Korzyści dla Chorwacji

Chorwaccy politycy zwracają uwagę na korzyści, które mogą wyniknąć ze zmian. Liczący 3,9 mln mieszkańców kraj chce czynić dalsze kroki w integracji z UE.

„Wejście do strefy euro i strefy Schengen to dwa strategiczne cele dalszej integracji z UE” – mówił w środę konserwatywny chorwacki premier.

Zdaniem ekspertów, wejście Chorwacji do strefy euro pomoże ochronić krajową gospodarkę przed jeszcze większym kryzysem. Nękana przez wciąż rosnącą inflację, jednak z najsłabszych gospodarek UE, zmaga się z poważnym kryzysem energetycznym i geopolitycznym. Niepewność spowodowana jest inwazją Rosji na Ukrainę.

***

W listopadzie inflacja w Chorwacji wyniosła 13,5 proc., podczas gdy w strefie euro 10 proc. Eksperci powołują się w szczególności na eliminację ryzyka kursowego i lepsze warunki kredytowania w obliczu trudności gospodarczych.

Strefa Schengen obejmuje obecnie ponad 4 mln km kw., na których mieszka niemal 420 mln osób. Należy do niej 27 państw: 23 spośród 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Kontroli nie zniesiono jeszcze na granicach wewnętrznych Bułgarii, Cypru i Rumunii, a Irlandia nie należy do strefy Schengen.

PAP/euronews

fot. twitter/

Skip to content