„Do kogo należy Krym?”. Litwini sprawdzają Rosjan mieszkających w ich kraju

Podziel się tym wpisem:

Działania litewskiego Departamentu Migracji rozpoczęły się wraz z początkiem wojny. Urząd wysyła do mieszkających na terytorium Litwy Rosjan, specjalne kwestionariusze.

Następnie departament ustala, czy Rosjanie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Proste pytanie

Ankieta nie jest skomplikowana. Zawiera jednak kilka ważnych pytań, w tym m.in. pytanie: „Do kogo należy Krym?”. W formularzu znajduje się także prośba o ocenę wojny na Ukrainie.

Jak podaje portal Euronews, od początku inwazji Rosji na Ukrainę, dzięki ankiecie cofnięto pozwolenia na pobyt stały na Litwie 135 Rosjanom.

Wybuch wojny i ucieczka przed służbą

Portal zaznacza, że po 24 lutego, przez sąsiadujące z Rosją kraje (np. Litwę) przetoczyła się fala migracji. Uciekający przed poborem Rosjanie, próbowali znaleźć schronienie właśnie m.in. w krajach bałtyckich.

Jak podaje Departament Migracji w 2022 r. niemal 4 tys. Rosjan złożyło wnioski o zezwolenie na pobyt na Litwie. To dwukrotnie więcej niż w 2021 roku.

W ubiegłym roku (wrzesień) Litwa wprowadziła także ograniczenia. Odmówiono wpuszczenia każdego, kto chciał uniknąć mobilizacji ogłoszonej przez Kreml.

W tym przypadku także jednak znalazły się odstępstwa od zasad. Sam prezydent Gitanas Nauseda podkreślił, że każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie.

pap/euronews

for. Twitter/

Skip to content