Dobry nowy rok dla Kosowa. Obywatele wjadą bez wiz

Podziel się tym wpisem:

1 stycznia 2024 do obywateli Kosowa rozpoczął się przełomowy okres. Wraz z nastaniem nowego roku wjazd do 27 krajów strefy Schengen odbędzie się bez potrzeby posiadania wiz.

Co to oznacza?

W praktyce, uwolnienie przepisów reżimu wizowego dla obywateli Kosowa umożliwi tym, którzy posiadają paszporty biometryczne pobyt w okresie do 90 dni w Strefie Schengen (na przestrzeni sześciu miesięcy).

W ramach przygotowań do bezwizowych podróży, dla mieszkańców kraju przygotowano konkurs z wiedzy o Unii Europejskiej. Quiz zorganizowany został w ramach kampanii informacyjnej rządu na temat liberalizacji reżimu wizowego do Strefy Schengen. 1 stycznia z Międzynarodowego Portu Lotniczego Adem Jasari w stolicy kraju Prisztinie zaplanowane są pierwsze bezwizowe wyjazdy dla zwycięzców quizu.

W praktyce ruch bezwizowy ma jednak pewne ograniczenia. Komunikacja bez potrzeby okazywania wizy dotyczy tylko wizyt turystycznych, spraw rodzinnych i podobnych. Liberalizacja prawa wizowego nie oznacza także automatycznego wydawania pozwoleń na pracę ani możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych w krajach Strefy Schengen. Obywatele Kosowa będą więc poddawania kontrolom na granicy, choć wobec nowego prawa skróci się ich droga do wjazdu do Strefy Schengen oraz czas oczekiwania na stosowane dokumenty.

Wolny wjazd

Do 31 grudnia 2023 roku Kosowo było ostatnim krajem z Bałkanów Zachodnich, którego obywatele nie mogli swobodnie przemieszczać się w Strefie Schengen.

Dołączenie Kosowa do bezwizowego ruchu w Strefie Schengen nie było jednak takie oczywiste. Co więcej droga do tego procesu usłana była wieloma problemami i przeciwnościami. Od 2018 roku Komisja Europejska wielokrotnie potwierdzała, że Kosowo spełnił już wszystkie warunki w celu liberalizacji reżimu wizowego. W tym aspekcie jednak część państw członkowskich UE nie była zgodna, wyrażając zastrzeżenia w tej kwestii.

Ponadto, każde zbliżenie Kosowa z UE było szeroko i agresywnie komentowane przez przedstawicieli serbskiego rządu, którzy jakimkolwiek proeuropejskim ruchom ze strony Kosowa stanowczo się sprzeciwiają.

pap/euronews

fot. Image by Freepik

Skip to content