Dr Grzegorz Lewicki o położeniu Trójmorza wśród „patchworkowych sojuszy” w Europie

Podziel się tym wpisem:

– Trójmorze, Nowa Liga Hanzeatycka i inne sojusze (które w kolejnych latach się wyłonią), to inicjatywy, które mają jedno zadanie, mają zrealizować jeden cel. Tak jak Liga ma być odpowiednikiem Wielkiej Brytanii w UE, tak Inicjatywa Trójmorza ma wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – mówi w podcaście Portalu Trójmorze dr Grzegorz Lewicki, ekspert ds. prognostyki, politolog, teoretyk cywilizacji, autor bloga Global Future Studies.

„Nowa Liga Hanzeatycka czy Inicjatywa Trójmorza to zwiastuny nowej – patchworkowej – architektury przymierzy w Europie. To one zdominują politykę wraz z nadejściem nowego średniowiecza” – napisał na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” dr Grzegorz Lewicki. W podcaście Portalu Trójmorze sam autor wyjaśnia, jak postrzega układ sił (i układ sojuszy) na Starym Kontynencie.

– Wiemy oczywiście, że te państwa są bardzo zróżnicowane politycznie, mają różne cele, różne siatki sojuszy, ale w tym aspekcie, że trzeba budować energetykę, sieć bezpieczeństwa cyfrowego i logistycznego, wszystkie się zgadzają – stwierdził politolog.

Jak dodał, z tego powodu Trójmorze można uznać za „projekt nowego typu, projekt nowośredniowieczny”, który „powoduje, że kraje, których głos nie był słuchany, uzyskują moc sprawczą w jakimś jednym aspekcie”.

Z dr. Grzegorzem Lewickim rozmawiał Jakub Lachert.

Skip to content