
Dr Jasina: Trójkąt Lubelski to ważne dopełnienie Trójmorza. Jeszcze niedawno nie zdawano sobie sprawy z potencjału naszego regionu
– Polska, Litwa i Ukraina doszły do wniosku, że mogą współpracować w ramach Trójkąta Lubelskiego i ich działanie może mieć realny wpływ na UE, NATO, Niemcy i Rosję. To bardzo istotna zmiana świadomości – stwierdził dr Łukasz Jasina z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych w wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl.
Ekspert PISM dodał w rozmowie, że nowa inicjatywa dyplomatyczna jest dopiero na początku swojej drogi. – Kilka lat temu nikt nie sądził, że państwa regionu mogą wspólnie bronić swoich interesów – przypomniał dr Jasina.
Trójkąt Lubelski dopełnieniem Trójmorza
Minął rok od powstania regionalnej inicjatywy Polski, Litwy i Ukrainy, czyli Trójkąta Lubelskiego. W zeszłym miesiącu szefowie MSZ wymienionych państw zaprezentowali razem deklarację, która opisuje wspólną historię tych państw. Dokument jednocześnie przypomina, że w nowym formacie cały czas jest miejsce dla Białorusi, kiedy ta będzie już mogła sama o sobie decydować.
– Polscy i zagraniczni obserwatorzy chwalą inicjatywę i jej deklarację, podkreślając historyczną wagę tego dokumentu – powiedział dr Łukasz Jasina. – Pamiętajmy jednak, że Trójkąt to niejako uzupełnienie Inicjatywy Trójmorza. To próba zaangażowania Ukrainy w sprawy regionu, takie jak bezpieczeństwo czy energetyka – dodał analityk z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Wymiary współpracy
– Chcemy, aby nasza współpraca była wieloaspektowa. Chodzi o wspólną działalność think tanków czy też inicjatywy kulturalne – wyjaśnił dr Łukasz Jasina. Ekspert dodał, że w przyszłości także on widzi w Trójkącie Lubelskim platformę do rozwoju nie dla trzech, ale czterech państw z tego regionu.
– Tworzone są konkurencyjne inicjatywy, takie jak np. trójkąt sławkowski, którymi niekiedy posługuje się, by osłabić jedność Grupy V4 czy Trójmorza. Dlatego w naszych formatach konieczne jest tworzenie wspólnego poglądu na kwestię bezpieczeństwa energetycznego, obrony czy prawa międzynarodowego, choćby w kontekście rosyjskim – ocenił ekspert PISM w wywiadzie dla Polskiego Radia 24.
Dr Łukasz Jasina podkreślił na koniec, że państwa Trójkąta Lubelskiego i Trójmorza na forum Unii Europejskiej czy NATO muszą posiadać wspólne zdanie o działaniach Rosji, zwłaszcza pamiętając wszelkie próby destabilizacji tego obszaru. Ekspert w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl przypomniał również o ukrytym potencjale regionu, o którym jeszcze niedawno nie zdawano sobie sprawy.