Dr Karol Biernacki w rozmowie z dr. Tomaszem Sińczakiem: jeżeli nikt nam nie przeszkodzi, Trójmorze osiagnie sukces

Podziel się tym wpisem:

– Inicjatywa Trójmorza jest niezwykłą okazją do wzmocnienia potencjału gospodarczego regionu. Na tyle, aby stać się równorzędnym partnerem dla Europy Zachodniej. To szansa dla Polski – powiedział dr Karol Biernacki w rozmowie z ekspertem Fundacji Trójmorze dr Tomaszem Sińczakiem.

Przewodniczący Kuratorium Fundacji im. Wacława Felczaka w Budapeszcie stwierdził również, że o ile „stara Europa” obecnie boryka się z problemami, to w krajach pomiędzy Bałtykiem a Morzem Czarnym nadal tkwi ogromny, niewykorzystany potencjał, zarówno intelektualny, jak i ekonomiczny.

Na co musi uważać Trójmorze?

Dr Karol Biernacki w rozmowie z dr Tomaszem Sińczakiem wyjawił również swoje obawy dotyczące możliwego zmarginalizowania projektu Trójmorza. – Takie wnioski mogą się nasuwać od momentu, kiedy nasz zachodni sąsiad tak bardzo zaczął interesować się Inicjatywą. Zresztą dochodziły ostatnio do nas głosy, że centrum Trójmorza najlepiej przenieść do Brukseli bądź Berlina – stwierdził. Ekspert jednak nawołuje: „zapomnijmy o tym, jeśli tak się stanie, to już nie będzie ten sam projekt!”

– Projekt Trójmorza powiedzie się, jeżeli nikt nam nie będzie przeszkadzał ani wykazywał chęci dominacji nad Inicjatywą – powiedział dr Biernacki. – Jak mawiał świętej pamięci Lech Kaczyński, jeśli chcemy by nas szanowano, sami musimy się szanować. Nie możemy wrócić do poglądów Bismarcka na Europę Wschodnią, czyli stać się zapleczem dla przemysłu niemieckiego czy rynkiem dostarczającym taniej siły roboczej. To nie tylko zwyczajny postkolonializm, ale także ekonomiczny rasizm – podsumował kwestię Trójmorza dr Karol Biernacki.

Czyny Pála Telekiego

Rozmowa między dwoma ekspertami odbyła się przy okazji odsłonięcia w Krakowie pierwszego w Polsce pomnika Pála Telekiego, premiera Węgier oraz wielkiego przyjaciela Polski i Polaków. Nie zabrakło zatem także refleksji nad tą jakże ważną postacią. – W pierwszej połowie XX wieku, w momentach kluczowych dla naszego państwa, dla narodu polskiego, Teleki odegrał nieprzeciętnie ważną rolę. Dwukrotnie podjął decyzje, które zmieniły bieg wydarzeń, wcześniej zdawałoby się przesądzonych – ocenił dr Biernacki.

Naukowiec wyjaśnił, że to między innymi Pál Teleki stoi za wysłaniem do Polski amunicji i innego wyposażenia wojskowego w czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku. – To pomoc udzielona nam w czasie zagrożenia dalszego istnienia Polski – stwierdził dr Karol Biernacki. – Inną sytuacją nie do przecenienia było otwarcie granicy polsko-węgierskiej we wrześniu 1939 roku – przypomniał szef Fundacji im. Wacława Felczaka. Podkreślił, że był to czyn „głęboko humanitarny, podyktowany i również motywowany solidarnością z narodem polskim oraz szacunkiem i przyjaźnią niejednokrotnie deklarowaną wobec niego.”

Źródło: ECPPhttps://trimarium.pl/odsloniecie-pomnika-pala-telekiego-w-krakowskiej-bibliotece-wojewodzkiej/embed/#?secret=IIX4mLWjek

Skip to content