„Dwa bardzo silne filary współpracy Polski z USA”. Krzysztof Szczerski o Trójmorzu i NATO

Podziel się tym wpisem:

Krzysztof Szczerski stwierdził, że Inicjatywa Trójmorza to „bardzo ważny instrument w nowym planie pogłębionych relacji amerykańsko-europejskich”. Minister w Kancelarii Prezydenta RP rozmawiał z Derekiem Cholletem, głównym doradcą Sekretarza Stanu USA Antony’ego Blinkena.

Podczas rozmowy Szczerski i Chollet wskazywali na zbieżne stanowiska Polski i USA ws. Nord Stream 2 i sytuacji na Ukrainie. Przedstawiciel strony amerykańskiej zaznaczył też, że Waszyngton będzie się upominał o prawa przedstawicieli polskiej mniejszości na Białorusi.

– Dużo czasu w trakcie rozmowy poświęciliśmy kwestii Trójmorza – stwierdził Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem, „na tle niepokojących zjawisk, które mają miejsce w regionie, mamy dwa bardzo silne filary polsko-amerykańskiej współpracy”. Obok Inicjatywy jest nią NATO.

Szczerski: Inicjatywa może odgrywać coraz większą rolę w stosunkach USA-UE

Według Krzysztofa Szczerskiego, Inicjatywa Trójmorza „w planie pogłębionych relacji USA i Europy powinno i może – w przekonaniu administracji amerykańskiej, a także w przekonaniu Polski – odgrywać coraz większą rolę”.

W jego opinii, Trójmorze uchodzi za przykład tego, „jak można budować pozytywną treść relacji transatlantyckich” oraz współpracy na linii Europa-Stany Zjednoczone.

Źródło: prezydent.pl

Skip to content