Ekspert: USA i Niemcy powinny wspierać Trójmorze, by zapobiegać skutkom realizacji Nord Stream 2
USA i Niemcy powinni poprzeć Trójmorze w celu usunięcia szkód spowodowanych przez Nord Stream 2 – napisał w swoim artykule na portalu „The National Interest” Sam Buchan, doradca byłego sekretarza energii Stanów Zjednoczonych Ricka Perryego.
W ciągu ostatniej dekady tylko jeden projekt był centralnym punktem napięć między graczami politycznymi i przemysłowymi w społeczności transatlantyckiej: Nord Stream 2. Labirynt intryg i tajemnic kryjących się za inwestycją mogły ją pomylić z pracą belgijskiego surrealisty René Magritte – opisał gazociąg Sam Buchan.
Dodał również, że jest to projekt, który nie powinien mieć żadnej wartości dla gabinetów Berlina czy Brukseli, zwłaszcza gdy siły rosyjskie gromadzą się na granicy z Europą Wschodnią. „Nadszedł czas, aby Niemcy dołączyły do swoich sąsiadów oraz Stanów Zjednoczonych i wsparły przyszłą wizję bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej” – apeluje ekspert.
Alternatywa dla rosyjskiego gazu
Sam Buchan podkreśla, że kraje pozbawione różnorodności energetycznej zdają sobie sprawę, że mają alternatywę dla rosyjskiego gazu i towarzyszących mu intryg. Specjalista jednocześnie jasno deklaruje, że samo LNG z USA nie wystarczy, aby wyeliminować kontrolę Rosji na rynku UE.
Ekspert przypomina w tekście, że prezydent Joe Biden ma teraz silne narzędzie dzięki Amerykańskiej Agencji Finansowania Rozwoju. „Zobowiązanie Stanów Zjednoczonych, aby wesprzeć Europę około miliardem dolarów może pomóc zrealizować jej wizję energetyczną w ramach Inicjatywy Trójmorza.” – pisze były doradca ws. energii. Przypomina, że pierwsza transza stanowiąca 300 milionów nie została jeszcze rozdysponowana przez administrację Bidena.
Wsparcie Stanów Zjednoczonych i Niemiec
Stany Zjednoczone powinny stać się silnym partnerem, który może zaoferować realne alternatywy i inwestycje dla przyszłości sektora energetycznego – pisze Sam Buchan. Wylicza, że Europa potrzebuje rurociągów, terminali w kluczowych portach europejskich oraz rozbudowy i modernizacji bazy magazynowej. Podkreśla jednocześnie konieczność promowania technologii odnawialnych, która będzie produkować prawdziwie niezależną produkcję energii dla europejskich konsumentów.
Europa potrzebuje infrastruktury zdolnej do zaspokojenia obecnego zapotrzebowania, jednocześnie spełniając warunki przejścia na czystą energię – zaapelował Sam Buchan. Ekspert jednoznacznie wskazuje na państwa, które powinny liderować akcji wsparcia Europy i Trójmorza. To Stany Zjednoczone i Niemcy są najlepiej przygotowani do przekazania niezbędnego know-how i wdrażania kolejnych innowacji – deklaruje amerykański specjalista.