Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Energetyka nisko i zero emisyjna. PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł

Autor: Redaktor
Podziel się tym wpisem:

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł – poinformował podczas konferencji prasowej w Gdańsku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Prezes spółki zapowiedział m.in. rozbudowę mocy nawozowych. Koncern jest właścicielem Anwilu – drugiego producenta nawozów w Polsce.

Podczas zapowiadania inwestycji w bieżącym roku, prezes Daniel Obajtek przypomniał, że spółka w 2022 roku wydała 17 mld zł na realizację projektów inwestycyjnych. Dodał, że PKN Orlen będzie kontynuował politykę zielonej transformacji kraju, inwestując w energetykę nisko i zeroemisyjną, w onshore i offshore (czyli sądowe i morskie farmy wiatrowe).

„W 2024 r. rozpoczniemy inwestycję na Bałtyku” – powiedział Obajtek.

Energetyka atomowa

Podczas konferencji Daniel Obajtek zaznaczył, że jeszcze w tym roku koncern poda lokalizacje dla małych i średnich reaktorów atomowych, które ma w planach wybudować. PAA (Państwowa Agencja Atomistyki) w styczniu 2023 r, poinformowała PAP, że prowadzi „analizę wniosku o ocenę technologii SMR złożonego przez Orlen Synthos Green Energy”.

Prezes PKN Orlen zapowiedział także, „rozbudowę mocy nawozowych” – PKN Orlen jest właścicielem Anwilu, który jest drugim producentem nawozów w Polsce.

„Analizujemy budowę kompleksu petrochemicznego, który będzie kosztował miliardy dolarów” – poinformował również Obajtek. „Proszę sobie wyobrazić samodzielną firmę Lotos. Nie miałaby takich możliwości, nie miałby partnerów do takich inwestycji” – powiedział Obajtek. „Stworzyliśmy koncern który może prowadzić inwestycje. Nikt nie został zwolniony” – podkreślił.

Wartość inwestycje w strategii powiększonej o Lotos i PGNiG grupy Orlen będą większe niż przewidywana w poprzedniej strategii kwota 140 mld zł – zapowiedział prezes PKN Orlen.
W piątek PKN Orlen zainaugurował budowę morskiego terminalu przeładunkowego na Martwej Wiśle. Szacowany koszt tej inwestycji to 500 mln zł. Ma być oddany do użytku w 2025 roku.

PAP/Orlen

fot. twittter/@DanielObajtek

Skip to content