Estończycy cofną pozwolenia na broń mniejszości rosyjskojęzycznej

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Nowe prawo pozbawi przywileju posiadania broni mieszkającym w Estonii obywatelom Białorusi i Rosji – informują estońskie media publiczne. Zmiany wejdą w życie w połowie marca.

Cofniętych zostanie ok. 1300 pozwoleń. Nowe przepisy związane są z wymogami wzmacniania bezpieczeństwa narodowego, dał do zrozumienia minister spraw wewnętrznych Lauri Läänemets.

„W obecnej sytuacji, środek ten jest potrzebny, aby zapobiegać wszelkim zagrożeniom dla naszego bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego” – powiedział Läänemets. „Niestety, obywatele obcych krajów wrogo nastawionych do Estonii nie mogą nadal mieć prawa do posiadania pozwolenia na broń lub broni tutaj, w Estonii” – dodał.

Poprawka do ustawy o broni palnej przewiduje, że pozwolenia będą wydawane jedynie obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO. Ponadto przywileju tego będą pozbawieni na stałe obywatele, którzy popełnią określone przestępstwa. Zakaz będzie dotyczył nie tylko Rosjan i Białorusinów, ale także bezpaństwowców używających języka rosyjskiego.

Rząd podejmuje odpowiednie kroki ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Obecny parlament spieszy się z uchwaleniem przepisów z racji na zbliżające się wybory w tym kraju. Liczbę broni znajdującej się w rękach mniejszości rosyjskojęzycznej szacuje się na ponad 3 tyś. sztuk.

Jednocześnie przewiduje się pewne ułatwienia dla Estończyków, chcących się ubiegać się o pozwolenia na broń. Udogodnienia dotyczą jednak możliwości elektronicznego składania wniosków i skrócenia czasu wydawania odpowiedniej decyzji. Sama procedura nie ulegnie zmianie.

fot.

Skip to content