Estonia inwestuje w magazyn energii. Krok milowy w kierunku bezpiecznej przyszłości energetycznej regionu bałtyckiego

Podziel się tym wpisem:

W Estonii rozpoczęła się budowa dwóch instalacji magazynowania energii o łącznej mocy 200 MW i pojemności 400 MWh. W czwartek miało miejsce symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod projekt, który ma na celu wspieranie stabilności energetycznej regionu i przyspieszenie transformacji ku odnawialnym źródłom energii.

Szczegóły projektów w Kiisa
Za realizację inwestycji będzie odpowiedzialna spółka joint venture zawarta między estońską firmą energetyczną Evecon, francuskim deweloperem fotowoltaiki Corsica Sole i zarządzającym aktywami Mirova. Zarówno Evecon, jak i Corsica Sole wnoszą do zadania swoje doświadczenie w dziedzinie systemów magazynowania energii, rozwijanych m.in. na francuskich wyspach.

Przedsięwzięcie w Kiisa, jest opisywane jako największy kompleks baterii w kontynentalnej Europie, co czyni ją kluczowym elementem procesu synchronizacji krajów bałtyckich z europejską siecią energetyczną. Zostało ono podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich ma zostać oddany do użytku do końca 2025 roku, a drugi – w 2026 roku. Łączna moc instalacji wyniesie 200 MW. Systemy będą posiadać 2-godzinny czas działania.

Strategiczne znaczenie dla estońskiego rynku energii
Zgodnie z wizją estońskiego rządu, do 2030 roku cała energia zużywana w kraju ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Jest to pierwsza tego typu deklaracja pośród państw byłego bloku wschodniego. Sam proces transformacji w tym niewielkim kraju znacząco przyspieszył po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Szacuje się, że aby osiągnąć założone cele w 2030 roku Estonia musi produkować przynajmniej 9,5 TWh energii ze źródeł OZE (dla porównania w 2021 roku było to tylko 2,9 TWh). Z jednej strony należy się zatem spodziewać dynamicznego rozwoju w zakresie farm wiatrowych na morzu i lądzie, instalacji biomasy oraz energetyki słonecznej, z drugiej także systemów magazynowania energii.

To właśnie one odgrywają kluczową rolę, ponieważ umożliwiają przechowywanie energii produkowanej przez panele słoneczne i turbiny wiatrowe na czas, gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają nowej generacji. Minister Klimatu Estonii, Yoko Alender, podkreśliła znaczenie tej inwestycji: „Estonia ma jasno określony cel – do 2030 roku ilość zużywanej przez nas energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Magazynowanie energii odgrywa tutaj ważną rolę, ponieważ musimy przechować produkcję słoneczną i wiatrową na momenty, gdy natura odpoczywa”.

Znaczenie dla procesu synchronizacji krajów bałtyckich z siecią europejską
Inicjatywa w Kiisa jest nie tylko największym kompleksem magazynowania energii w regionie, ale również kluczowym krokiem w procesie synchronizacji krajów bałtyckich z europejską siecią energetyczną. Obecnie Litwa, Łotwa i Estonia pozostają częścią postsowieckiego systemu energetycznego BRELL, który obejmuje również Rosję. Przełączenie się na sieć europejską ma na celu zwiększenie niezależności energetycznej regionu i wzmocnienie jego bezpieczeństwa energetycznego w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.

Projekt Mirova w Estonii jest więc krokiem milowym w kierunku zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości energetycznej, nie tylko dla Estonii, ale i dla całego regionu bałtyckiego. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia w sektorze magazynowania energii stanowi przykład ambitnych działań na rzecz dekarbonizacji, jednocześnie pokazując, jak międzynarodowa współpraca może wspierać lokalne cele klimatyczne.

Źródło: renewablesnow.com

Skip to content