Estonia potwierdza: więcej amerykańskich żołnierzy w regionie

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Minister obrony Estonii Hanno Pevkur powiedział po spotkaniu grupy kontaktowej ds. pomocy dla Ukrainy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, że Amerykanie potwierdzili spodziewany wzrost obecności swoich jednostek w Estonii.

„Sekretarz obrony Austin potwierdził, że zgodnie z ustaleniami ze szczytu w Madrycie, Stany Zjednoczone zwiększą w najbliższej przyszłości ciągłą rotację jednostek amerykańskich i liczbę ćwiczeń szkoleniowych w Estonii i innych krajach bałtyckich. Przyczyni się to do wzmocnienia naszego wspólnego celu, jakim jest odstraszanie agresora na wschodniej flance NATO” – powiedział Pevkur za pośrednictwem meidów.

Na piątym spotkaniu odbywającym się w ramach tzw. formatu Ramstein, przedstawiciele ponad 40 krajów dyskutowali o dalszej pomocy dla Ukrainy, w której wspieranie szkolenia ukraińskich sił obronnych staje się kwestią coraz bardziej priorytetową.

Według Pevkura Estonia będzie nadal wspierać Ukrainę dostawami uzbrojenia, a w przyszłości szkoleniami w coraz większej skali.

Ogromna pomoc dla Ukrainy

„Wyraźne przesłanie z dzisiejszego spotkania jest takie, że szkolenie staje się tak samo ważne jak broń i sprzęt, ponieważ wspiera rozwój i trwałość ukraińskich sił zbrojnych. Będzie to kluczowe w nadchodzących miesiącach, kiedy Ukraina będzie miała realną szansę przejąć inicjatywę na polu bitwy” – powiedział Pevkur.

Na spotkaniu omówiono także możliwości zwiększenia produkcji przemysłu obronnego krajów zachodnich, niezbędnego zarówno do wsparcia Ukrainy, jak i do uzupełnienia zapasów samych krajów zachodnich.

„Wzywałem wszystkie kraje, za przykładem Estonii, aby przede wszystkim zwiększyły własne wydatki na obronę, co jest w rzeczywistości najszybszym i najbardziej efektywnym sposobem, aby przemysł obronny faktycznie zwiększył wielkość produkcji poprzez duże zamówienia” – zauważył estoński minister.

Estonia od początku wojny przekazała Ukrainie 250 mln euro pomocy wojskowej, co stanowi 1/3 budżetu obronnego Estonii. Najnowszy pakiet pomocowy, zatwierdzony przez rząd w sierpniu, obejmuje zarówno uzbrojenie, jak i szkolenie, a także udostępnienie Ukrainie drugiego szpitala polowego we współpracy z Niemcami. W najbliższym czasie na Ukrainie pojawi się drugi szpital polowy, a 120 000 euro wniesie do projektu organizacja pozarządowa Slava Ukraini.

baltictimes

fot. twitter/@vseviov

Skip to content