Estonia przekazała USA rosyjskiego szpiega. Miał przemycać amerykańską amunicję

Podziel się tym wpisem:

Estońskie służby bezpieczeństwa przekazały Stanom Zjednoczonym domniemanego agenta rosyjskiej FSB (Federalnej Służby Bezpieczeństwa), który podejrzany jest o przemyt do Rosji amerykańskiej amunicji. Informację przekazała agencja BNS.

Oskarżony to Rosjanin Wadim Konoszczenok, prawdopodobnie agent FSB, który oskarżany jest o przemyt ściśle regulowanej elektroniki i amunicji pochodzenia amerykańskiego.

Pełnomocnik wschodniego dystryktu Nowego Jorku Breon Peace, przekazał, że Konoszczenok jest „jednym z kluczowych przemytników, działających na korzyść Rosji”. Zatrzymany podejrzewany jest o bycie częścią siatki, mającej kupować „wysoce wrażliwe elektroniczne komponenty, z których część może być używana do rozwoju broni jądrowej i hipersonicznej, komputerów kwantowych i innych wojskowych zastosowań”, a także amunicję snajperską.

Cały proceder przekazywania amunicji miał trwać od 2017 roku.

Zatrzymanie

Rosjanin został zatrzymany w październiku 2022 roku na terytorium Estonii, kiedy to próbował przekroczyć granicę z Rosją. Przewoził wówczas 35 rodzajów półprzewodników i tysiące amerykańskich pocisków kalibru 6,5 mm, które używane są w karabinach snajperskich.

W listopadzie został zatrzymany ponownie, przewożąc ok. 20 skrzynek wyprodukowanych w USA pocisków taktycznych i nabojów snajperskich. W dokumentach biznesowych Rosjanina stwierdzono, że dostawy amunicji były „częściami samochodowymi”. Po jego zatrzymaniu władze estońskie przeszukały magazyn jego syna i tam również odnalazły amunicję.

Półprzewodniki odgrywają szczególną rolę w obecnej wojnie na Ukrainie. Rosjanie w wyniku sankcji musieli sprowadzać półprzewodniki – potrzebne w systemie zbrojnym oraz w pojazdach i osprzęcie używanym na froncie – z Chin oraz krajów, które pozostały w dobrych kontaktach z Kremlem.

PAP/BNS/twitter

fot. twitter/

Skip to content