Estonia przestaje wydawać wizy Rosjanom i Białorusinom

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Władze Estonii mocno zredukowały możliwość otrzymania wizy wjazdowej dla obywateli Białorusi i Rosji. Powodem jest agresja tych krajów na Ukrainę.

Rosjanie nie mogą od tej pory ubiegać się o pozwolenia na pobyt czasowy, bądź o wizy studenckie. Młodzi Białorusini mogą wciąż studiować w Estonii. Ponadto, ci, którzy pracują bez prawa legalnego pobytu np. na podstawie wizy wydanej przez inne państwo unijne, będą musieli opuścić Estonię.

O nowych praktykach poinformował szef MSZ Urmas Reinsalu. Obecnie na podstawie legalnych dokumentów przebywa w tej bałtyckiej republice ok. 50 tyś. Rosjan. — Przygotowujemy się do wdrożenia kolejnych unijnych sankcji, dotyczących wydawania wiz Schengen, jednak należy także zrewidować ważność wiz już wydanych. Zarówno w Estonii jak i w innych krajach Europy” – powiedział minister spraw zagranicznych.

Data ogłoszenia tej decyzji nie była przypadkowa. Dokładnie 100 lat wcześniej Estonia nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi. O tej rocznicy powiadomiła prezydent kraju Kaja Kallas.

Tallin obawia się działań hybrydowych prowadzonych przez Rosja w tym kraju. W zeszłym tygodniu władze zatrzymały trzech mężczyzn, którzy próbowali kupować drony przeznaczone do celów wojskowych. Wszyscy oficjalnie wspierali agresję na Ukrainę i poprzez rosyjski portal społecznościowych Vkontakte organizowali zbiórkę funduszy na ten cel.

Estonia mocno wspiera walczących o zachowanie niepodległości Ukraińców. Przekazuje im pomoc wojskową i humanitarną, która w porównaniu do wielkości i możliwości ekonomicznych kraju może robić wrażenie. Ukraińcy podziękowali Estończykom za ich ofiarność w tym krytycznym momencie historii. Pamiątkowy film opublikowało ukraińskie ministerstwo obrony.

Skip to content