Estonia przewodniczy obradom Rady Bezpieczeństwa ONZ

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Estonia jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ od 2020 roku na okres 2 lat. Od początku czerwca to bałtyckie państwo sprawuje przewodnictwo w Radzie, które potrwa miesiąc.

Wśród zadań, które wyznaczył Tallinn, za priorytetowe podczas swojej kadencji można wymienić kwestię związaną z sytuacją w Afganistanie oraz bezpieczeństwo w regionie Bałtyku. Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid stwierdziła, że w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ będzie również podniesiona kwestia sytuacji na Białorusi oraz sprawa integralności terytorialnej Ukrainy. Kraj bałtycki będzie ponadto zabiegać o wprowadzanie transparentnych rozwiązań w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ofensywa dyplomatyczna Estonii

Rada Bezpieczeństwa ONZ jest tym organem międzynarodowym, który przez możliwość zastosowania prawa weta przez takie państwa jak Chiny czy Rosja posiada bardzo ograniczone narzędzia do wprowadzania ładu prawa międzynarodowego na świecie. Chociaż Estonia nie ma znacznego potencjału ekonomicznego czy militarnego, to dzięki uznaniu przez środowisko międzynarodowe za nowoczesne i demokratyczne państwo ich ofensywa dyplomatyczna może być odebrana pozytywnie przez opinię publiczną na świecie.  

To bałtyckie państwo jest również istotne ze względu na swoje strategiczne położenie na Wschodniej Flance NATO. Estonia posiada również bezpośrednią granicę z Federacją Rosyjską. Można więc założyć, że nawet jeśli ich ofensywa dyplomatyczna nie doprowadzi do konkretnych rozwiązań, to jednak poprawi klimat w rozmowach o sytuacji na Białorusi czy Ukrainie.

W ramach wsparcia wobec wschodniej polityki państw Wschodniej Flanki, prezydent Kersti Kaljulaid odbyła w zeszłym tygodniu wizytę u swojego odpowiednika w Austrii prezydenta Aleksandra Van der Bellena, gdzie obok tematów dotyczących współpracy bilateralnej znalazły się również kwestie koordynacji działań wobec Rosji. Głowa estońskiego państwa podkreśliła, że pomimo pewnych różnic w optyce działań Kremla, jest możliwość uzgodnienia wspólnych stanowisk.

Zagrożenia międzynarodowe

W trudnej sytuacji międzynarodowej, z jaką boryka się Europa w pierwszej połowie 2021 roku związanej z nieobliczalnym reżimem Aleksandra Łukaszenki, niejasną postawą Kremla wobec Ukrainy oraz nieustającą wojną hybrydową, ważnym elementem budowy konstruktywnych relacji międzynarodowych jest stałe wskazywanie źródeł zagrożenia. Wydaje się, że estońska dyplomacja to właśnie czyni.

fot. Sergii Figurnyi – stock.adobe.com

Skip to content