Estonia przyjmie legalną eutanazję?

Podziel się tym wpisem:

Posłowie partii Eesti 200 (wchodzącej w skład rządu Estonii) chcą, by w kraju wprowadzono do porządku prawnego możliwość podjęcia decyzji o zakończeniu własnego życia. Decyzję podejmowałby sam pacjent – informuje agencja BNS.

Szef klubu parlamentarnego partii Toomas Uibo stwierdził, że populacja Estonii starzeje się, a w samym procesie coraz większą rolę odgrywają skuteczne metody leczenia.

„Skuteczniejsze leczenie przedłuża życie, ale nie zawsze może poprawić stan zdrowia danej osoby. Dlatego w pewnym momencie konieczne jest przyznanie, że kontynuacja leczenia nie będzie już miała wpływu na przebieg choroby i spowoduje cierpienie nie do zniesienia” – ocenił.

Uibo zwrócił jednocześnie uwagę, że w kilku europejskich krajach taka decyzja jest w pełni legalna.

„W Estonii ani eutanazja, ani zakończenie nieskutecznego leczenia, przedłużającego cierpienie chorego, nie są prawnie uregulowane. Nic więc dziwnego, że niektórzy członkowie społeczeństwa przejęli inicjatywę i zaczęli oferować środki umożliwiające popełnienie samobójstwa” – zaznaczył poseł.

Eutanazja „w warunkach domowych”

Pod koniec października w Estonii głośno było o sprawie mężczyzny, który samodzielnie skonstruował i wynajmował w celach zarobkowych urządzenie, które umożliwiało chętnym poddanie się eutanazji w warunkach domowych.

Z jego usług skorzystały w sumie trzy osoby, z czego dwie zmarły. Obecnie sprawą mężczyzny zajmuje się estońska prokuratura.

„Brak regulacji w tej kwestii powoduje cierpienie osób chorych, ale także lekarzy, którzy nie mają odwagi lub wahają się przed podjęciem nieuregulowanych czynności. Również społeczeństwo jest gotowe zalegalizować wolę pacjenta, czyli oświadczenie o końcu życia, na co wskazują badania przeprowadzone wśród lekarzy i potencjalnych dawców narządów” – oznajmił Uibo.

Pap/BNS

Fot. Image By frimufilms

Skip to content