Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Estonia reaguje na kryzys energetyczny

Autor: dr TomaszTeluk
Podziel się tym wpisem:

Państwowy monopolista Eesti Gaas obniży cenę gazu o jedno Euro, aby w ten sposób ulżyć konsumentom.

Obniżka dotyczy elastycznego planu taryfowego firmy. Obecna cena – 2,85 Euro za m3 została obniżona do 1,85 Euro. Od października tego roku do marca przyszłego rząd będzie dopłacał 80 proc. do średniej miesięcznej gazu przekraczającej 80 euro za MWh. W ostatnich tygodniach spadły też ceny kontraktów terminowych błękitnego paliwa ze względu na wysokie poziomy napełnienia magazynów gazu i cieplejszą jesień.

Jednocześnie rząd w Tallinie poinformował, że kraj zamierza odejść od importu produktów naftowych z Rosji już od 5 grudnia. Od tego czasu będzie obowiązał zakaz kupowania produktów z minerałów bitumicznych, a od 5 lutego inne oleje ropopochodne. Wstrzymany zostanie także tranzyt rosyjskich produktów naftowych. Rząd nie podwyższy także akcyzy na paliwo. Wszystko po to, aby zapobiec wzrostom cen, a jednocześnie nie pomagać armii Putina.

Estończycy szukają także rozwiązań na zwiększenie swojego bezpieczeństwa energetycznego w pozostałych krajach bałtyckich i wśród partnerów w Skandynawii. Władze tego kraju chcą zbudować połączenie sieciowe z Półwyspu Kurlandzkiego na Łotwie poprzez wyspy Hiiumaaa i Saaremaa do Finlandii. Gmina Hiiumaaa już wystąpiła z konkretnym projektem modernizacji sieci energetycznej swojego obszaru. Planowane są także nowe inwestycje w energetykę wiatrową na Bałtyku.

Estonia poważnie traktuje zagrożenie ze strony swojego wschodniego sąsiada. Mikk Marran szef estońskiego wywiadu zagranicznego zwraca uwagę, że rozwój sytuacji na Ukrainie zwiększa ryzyko użycia broni jądrowej przez Kreml w jakiejkolwiek formie. Takim niepokojącym sygnałem jest dezinformacja o możliwości użycia „brudnej bomby” przez Ukrainę, rozpowszechniana przez Moskwę. — Prawdopodobieństwo przejścia Rosji na atom jest z pewnością większe niż zero i wyższe niż kilka miesięcy temu – powiedział Marran, cytowany przez Financial Times. 

fot. twitter/@BNNNEWSCOM

Skip to content