Estonia: rozpoczyna badanie wraku promu Estonia, na dnie Bałtyku

Podziel się tym wpisem:

Zespół badaczy rozpoczął podróż na dno Bałtyku, w celu zbadania wraku promu Estonia. Prom zatonął w 1994 roku, zabierając, że sobą 852 ofiary śmiertelne, co do dziś pozostaje najtragiczniejszych katastrof morskich XX wieku.

Statek badawczy Viking Reach wypłynął ze szwedzkiego portu w Karlskronie. Zespół ma rozpocząć prace na wraku promu w środę. Wyprawa jest współorganizowana przez instytucje estońskie, szwedzkie, fińskie i norweskie.

Nowe śledztwo

Naukowcy chcą pobrać kilka próbek z wraku oraz sfilmować pokład samochodowy promu, a także wydobyć rampę dziobową i fragmenty poszycia kadłuba .

Całe badania prowadzone są z użyciem kamer oraz łodzi podwodnych beż wchodzenia nurków do wnętrza wraku.

Dochodzenie ws. zatonięcia zostało wszczęte na nowo w 2020 roku, po emisji filmu dokumentalnego, Dwaj twórcy: Szwedzi, w materiale ujawnili nieznane dotąd poważne uszkodzenia wraku po prawej stronie burty,

Śledczy w 2021 roku przeprowadzili pierwsze od lat nurkowania w miejscu spoczynku wraku na dnie Morza Bałtyckiego w pobliżu fińskiej wyspy Utoe.

***

Do katastrofy doszło 28 września 1994 roku na Bałtyku, między godziną 00:55 a 1:50, podczas rejsu z Tallina do Sztokholmu. Na pokładzie znajdowało się 989 pasażerów i członków załogi.

PAP

fot. Twitter/@carlbildt

Skip to content