Estońscy metodyści przeciwko promocji LGBT

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Estoński Kościół Metodystyczny opuścił Zjednoczony Kościół Metodystyczny (UMC), międzynarodową organizację jednoczącą zgromadzenia narodowe. Powodem jest zbyt liberalne podejście tej instytucji do praw osób LGBT.

„Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się opuścić Zjednoczony Kościół Metodystyczny, jest to, że przez pewien czas czuliśmy, że UMC kroczy ścieżką, która koliduje z nauczaniem kościoła, tak jak go rozumiemy, a nawet z jego własnymi zasadami. Widzimy, że nie jest to nie jest już możliwe, abyśmy byli częścią globalnego Zjednoczonego Kościoła Metodystów” – powiedział Robert Czerenkow, superintendent Estońskiego Kościoła Metodystów, cytowany przez estońskie media publiczne.

Według Estończyków, międzynarodowa organizacja skupia się na akceptowaniu małżeństw homoseksualnych oraz powierzania funkcji kapłańskim osobom LGBT. Jest to niezgodne z Pismem Świętym i zasadami ich kościoła – uważają wierni. Do opuszczenia Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego przez Estończyków formalnie doszło rok temu, a teraz decyzja weszła w życie.

Od tej pory estońską kongregacja nie będzie błogosławić związków osób tej samej płci, a z wnętrz świątynii mają zniknąć symbole ruchu LGBT. Władze ruchu w Estonii zapewniły, że rozstanie z macierzystą organizacją przebiegło w polubownej atmosferze i bez konfliktów. Zapewniły też, że decyzja nie będzie miała wpływu na życie religijne wyznawców.

Estończycy okazali się więc tak samo konserwatywni, jak wiele kongregacji metodystycznych w Stanach Zjednoczonych, które uczyniły podobny krok. W Estonii działa obecnie 26 kongregacji, a liczbę wiernych szacuje się na ok. 1360 osób.

Fot. Pixabay/Makalu

Skip to content