Europejski system obrony powietrznej. Pomysł Niemiec z szerokim poparciem

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Kilka państw członkowskich NATO, w tym Łotwa i Litwa, zgodziło się na rozwój europejskiego systemu obrony powietrznej zaproponowanego przez Niemcy. Oficjalna nazwa projektu to „European Sky Shield Initiativ”.

List intencyjny dotyczący stworzenia „Europejskiej Tarczy Powietrznej” został podpisany w Brukseli w czwartek przez Belgię, Bułgarię, Czechy, Łotwę, Wielką Brytanię, Litwę, Holandię, Norwegię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Finlandię, Węgry i Niemcy, a do projektu przystąpi również Estonia. Projekt został zaproponowany na marginesie spotkania ministrów obrony krajów członkowskich NATO.

Inicjatywa ma na celu stworzenie europejskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej poprzez wspólne pozyskiwanie sprzętu i rakiet przeciwlotniczych przez kraje europejskie. Wzmocni to Zintegrowaną Obronę Powietrzną i Przeciwrakietową NATO.

Deklaracje

„Łącznie 15 państw połączyło siły, aby zorganizować wspólne zamówienia pod koordynacją Niemiec w zakresie europejskiej obrony powietrznej. To coś, w czym mamy luki” – powiedziała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht.

Według niemieckiego ministra obrony między innymi rozważanymi opcjami wspólnych zamówień są izraelski system Arrow 3, amerykański Patriot i niemiecki IRIS-T.

Pod listem nie podpisała się ani Polska ani Francja. Paryż utrzymuje, że nie chce kupować amerykańskich zestawów rakietowych, a Warszawa od początku wojny na Ukrainie przeprowadza modernizacje systemów wojskowych oraz liczne zakupy we własnym zakresie. Nasz kraj pozostaje jednak otwarty na propozycje, czekając na jej dalszy rozwój.

List jest jednak na chwilę obecną tylko deklaracją chęci współpracy, a nie deklaracją realnych działań. Inicjatywa może w przyszłości zaowocować realnymi działaniami, jednak jak podkreślają eksperci, nie można się ich spodziewać w najbliższym czasie.

baltictimes.com

fot. twitter/@NATOpress

Skip to content