Europejskie wizyty Zełeńskiego: samoloty, szkolenie żołnierzy i członkostwo Ukrainy w UE

Autor: Oleksander Szewczenko
Podziel się tym wpisem:

W dniach 8 i 9 lutego odbyły się wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego w Londynie, Paryżu i Brukseli. To był drugi wyjazd Zełeńskiego za granicę Ukrainy po pełnoskalowym ataku Rosji na ten kraj 24 lutego 2022 roku (pierwszym był wyjazd do USA 22 grudnia 2022 roku).

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii Zełenski wraz z premierem Wielkiej Brytanii Riszim Sunakiem podpisali Deklarację londyńską – dokument mający na celu pogłębienie partnerstwa między Kijowem a Londynem.

W dokumencie przypomina się, że ​​Wielka Brytania udzieliła już Ukrainie prawie 4 mld funtów wsparcia wojskowego, humanitarnego i gospodarczego, z czego 2,3 mld to pomoc wojskowa.

Strona brytyjska zobowiązała się do kontynuowania tego wsparcia, pomocy w odbudowie ukraińskiego systemu energetycznego i innych obiektów infrastruktury cywilnej, a także kontynuowania presji za pomocą sankcji na Rosję – w tym wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy.

W kontekście pomocy wojskowej Londyn podkreśla, że ​​pomoże w długofalowym rozwoju Sił Zbrojnych Ukrainy, a w przededniu szczytu NATO w Wilnie będzie współpracował z członkami Sojuszu na rzecz „pogłębienia interoperacyjności z NATO i przyspieszenia przejścia Ukrainy do standardów NATO”.

Ponadto Wielka Brytania podkreśla swoje poparcie dla zaproponowanej przez prezydenta Ukrainy „formuły pokoju” i jest gotowa do odegrania wiodącej roli w jej realizacji, a także zapowiedziała zorganizowanie w dniach 21‒22 czerwca w Londynie konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy.

„Jesteśmy przekonani, że wspólnie z naszymi sojusznikami i partnerami pokonamy nielegalną i niesprowokowaną inwazję Rosji i zbudujemy silną Ukrainę, w której zapanuje pokój i dobrobyt” – podsumowuje się w Deklaracji londyńskiej.

Brytyjski premier Rishi Sunak potwierdził też, że jego kraj rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach typu zachodniego.

 ‒ Z przyjemnością ogłaszam, że dzisiaj zgodziliśmy się rozszerzyć nasz program szkoleniowy – program, w ramach którego wyszkolono już 10 000 żołnierzy tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – o siły morskie i pilotów myśliwców, aby zapewnić Siłom Zbrojnym Ukrainy zdolność obrony swojego państwa w przyszłych pokoleniach” – powiedział Sunak na konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim w Wielkiej Brytanii.

W trakcie wizyty w Londynie Wołodymyr Zełeński spotkał się także z królem Wielkiej Brytanii Karolem III. Było to pierwsze spotkanie Zełeńskiego z brytyjskim monarchą.

Wieczorem 8 lutego Zełeński przybył do Paryża, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Podczas spotkania Zełeński potwierdził prośbę Ukrainy o ciężkie uzbrojenie i myśliwce.

‒ Francja i Niemcy mają możliwości, by zmienić sytuację, i tak właśnie widzę nasze dzisiejsze negocjacje. Im szybciej dostaniemy ciężką broń dalekiego zasięgu, a nasi piloci dostaną nowoczesne samoloty, tym szybciej zakończy się rosyjska agresja – powiedział Zełenski.

W odpowiedzi Macron powtórzył, że Rosji nie wolno wygrać tej wojny [JS1] i że Paryż, podobnie jak Berlin, będzie militarnie wspierał Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

Kanclerz Scholz zapewnił, że Ukraina należy do europejskiej rodziny, a unijny szczyt będzie mocnym sygnałem solidarności z Kijowem.

9 lutego Zełeński wraz z Macronem  przybył do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej. W trakcie szczytu Zełenski powiedział przywódcom Unii Europejskiej, że otwarcie negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE już w tym roku będzie mocnym wsparciem dla wspólnego bezpieczeństwa.

W swoim przemówieniu Zełenski podkreślił, że dążenie do dalszego zjednoczenia Europy stanowi podstawę bezpieczeństwa.

‒ Nie można sobie dziś wyobrazić wolnej Europy bez wolnej Ukrainy. Dziękuję za to, że wspólnie przygotowywaliśmy Ukrainę do kandydowania do Unii Europejskiej. Dziękuję za to, że wspólnie przygotowujemy pozytywną ocenę naszej transformacji na drodze do Unii Europejskiej. Dziękuję za to, że rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE już w tym roku stanie się kolejnym mocnym filarem naszego wspólnego bezpieczeństwa ‒ powiedział prezydent państwa ukraińskiego.

Prezydent Ukrainy zaapelował też do krajów UE o wprowadzenie sankcji wobec rosyjskiego przemysłu jądrowego, producentów rakiet i dronów.

 ‒ Rosja stworzyła zagrożenie katastrofą jądrową w Europie, a rosyjski przemysł jądrowy nadal nie podlega globalnym sankcjom. Trzeba podjąć następne kroki. Na przykład nałożyć sankcje na cały rosyjski przemysł rakietowy i dronowy i odpowiadającą mu część sektora IT państwa terrorystycznego. Przecież zagrożenie rosyjskimi rakietami będzie trwało, dopóki źródło tego zagrożenia nie zostanie zniszczone ‒ powiedział Zełenski.

Przypomniał, że dzięki wprowadzonym już sankcjom rosyjskie nośniki energii już nigdy nie staną się bronią przeciwko Europie.

‒ Wszyscy przecież widzieli, jak Rosja traktuje Europejczyków i rynki energii. Dziękuję za pakiety sankcji, które już weszły w życie. Ale czy wystarczająco ograniczyły agresywny potencjał Rosji? Tą ścieżką trzeba dojść do końca, aby odebrać im zdolności i chęci podejmowania działań na rzecz destabilizacji jakiegokolwiek kraju w Europie – dodał prezydent.


fot. president.gov.ua

Skip to content