Autor: Dr Tomasz Teluk

Finlandia jedną nogą w NATO

Podziel się tym wpisem:

W ciągu miesiąca Turcja ratyfikuje przystąpienie Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego – informuje Reuters. Według agencji, która powołuje się na dwa niezależne źródła, Turcja pod presją USA i UE, zgodzi się na akcesję Finów już wkrótce.

Tureccy urzędnicy potwierdzili, że Ankara nie będzie już blokowała inicjatywy Helsinek. Inaczej jest w przypadku Szwecji. Wobec Sztokholmu istnieje wiele zastrzeżeń.

„Patrzymy przychylnie na przystąpienie Finlandii. Nie byłoby błędem stwierdzenie, że rozmowy akcesyjne odbędą się w innym terminie niż w przypadku Szwecji” – powiedział Reutersowi jeden z urzędników. Zarzuty wobec Szwecji związane są z ukrywaniem członków z ugrupowań kurdyjskich, uznawanych za terrorystyczne.

Jeśli chodzi o konkretne daty, mówi się, że turecka akceptacja uczestnictwa Finów w Sojuszu mogłaby nastąpić w połowie kwietnia. Natomiast w przypadku Szwecji rozmowy utknęły w martwym punkcie. Z taką kolejnością wydają się też pogodzeni zarówno w Helsinkach, jak w Sztokholmie. Ten ważny krok będzie miał miejsca przed majowymi wyborami w Finlandii.

Następne w kolejce do podpisu są Węgry, które opóźniają cały proces, szantażowane przez Rosję. Oficjalnie Węgrzy targują się z Brukselą. Natomiast Finom zależy, aby także Budapeszt poszedł tą samą drogą, co Ankara. Wówczas wejście do NATO, świętowane będzie już w lipcu podczas szczytu NATO w Wilnie.

Fot. Twitter/

Skip to content