Finlandia zbroi się. Kolejne zakupy z USA

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Departament Stanu USA zatwierdził drugą transzę broni do Finlandii w ciągu jednego miesiąca. Fińskie zakupy w Stanach Zjednoczonych mają pomóc skandynawskiemu krajowi, w obronie swoich granic z Rosją.

Po tym, jak Rosja najechała Ukrainę 24 lutego, fiński rząd zdecydował się przyznać dodatkowe 1,7 miliarda euro (1,76 miliarda dolarów) na zakup broni i innych materiałów obronnych. „Znaczna część zostanie przeznaczona na (zakupy) z USA” – powiedział doradca rządu Iikka Marttila z Ministerstwa Obrony Finlandii.

Lepsza obrona

Departament Stanu potwierdził, że proponowana sprzedaż pocisków taktycznych AIM 9X Block II, broni AGM-154 Joint Stand Off i powiązanego sprzętu za szacunkową kwotę 323,3 mln USD poprawi zdolności Finlandii w zakresie obrony powietrze-powietrze i ziemia-powietrze

Finlandia od dziesięcioleci buduje własne zdolności obronne, ale po rozpoczęciu przez Rosję „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie, kraj ten złożył wniosek o przystąpienie do Północnoatlantyckiego Sojuszu Obronnego NATO. Taki sam wniosek złożyła Szwecja.

Iikka Marttila podkreślił, że ministerstwo oraz rząd starają się w jak najszybszym tempie większych zdolności obronne kraju. Potwierdził jednocześnie, że kolejne i zarazem ostatnie zakupy w najbliższej transzy „zakupowej” zostaną zatwierdzone na początku 2023 roku.

NATO

Szwecja i Finlandia czekają na przyjęcie do NATO. Zgodnie z najnowszymi informacjami podanymi przez agencję Reutera, rozmowy z Turcją (która obok Węgier jako jedyna nie zgodziła się jeszcze na akcesję) idą sprawnie i „widać postępy”.

fot. twitter/@visegrad24

Skip to content