Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. Szef MSZ RP: Inicjatywa poprawi jakość życia przyszłych pokoleń

Podziel się tym wpisem:

– Inicjatywa Trójmorza jest bardzo ważna z perspektywy przyszłych pokoleń. Poprawiona infrastruktura bowiem przyczyni się do lepszej jakości życia – stwierdził podczas pierwszego dnia Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. – Niektóre z tych zmian są namacalne, jak szybkie drogi czy dobra infrastruktura cyfrowa, natomiast inne chociaż mniej widoczne, to nie znaczy, że są bez znaczenia. Przykładem jest dostęp do czystych zielonych źródeł energii – dodał szef polskiego MSZ.

Minister Rau zauważył ponadto, że infrastruktura nie jest przygotowywana na rok czy dwa, lecz na wiele pokoleń. – To przełoży się na lepsze warunki, które pozwolą prowadzić działalność gospodarczą, ułatwią potem przemieszczanie się czy wykreują miejsca pracy wysokiej jakości – wyjaśnił szef dyplomacji.

Rzeczy, które łączą

Zbigniew Rau rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia o doświadczeniach i wartościach, które łączą kraje zrzeszone w Inicjatywie. – Członkowie Trójmorza współdzielą historię, bo były częścią bloku z gospodarką centralnie planowaną. Ten sposób nie pozwalał na rozwój społeczny tych państw – podkreślił. Zauważył przy tym, że transformacja polityczna i integracja europejska były niewątpliwie jednymi z elementów, które pozwoliły na szybki wzrost krajów z tego regionu.

Na Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza nie zabrakło również wymienienia wspólnych celów i potrzeb całego regionu Inicjatywy. Szef polskiej dyplomacji ocenił, że jako Trójmorze potrzebujemy wydajnej infrastruktury drogowej, kolejowej i przemysłowej, która będzie łączyć kraje leżące nad Bałtykiem z tymi znajdującymi się nad Adriatykiem czy Morzem Czarnym. – Niewiele osób ma szansę we właściwy sposób przemieszczać się po tych krajach Europy i z pewnością zajmuje to o wiele więcej czasu, niż powinno. Blokuje to rozwój turystyki, a także przepływ dóbr i usług – dodał.

– Kraje naszego regionu nadal są zależne energetycznie od dostaw energii, głównie gazu ziemnego z Rosji, co stwarza zagrożenie dla naszej stabilności. Region nie jest także przygotowany na wyzwania związane z rozwojem cyfrowym – wyliczał szef MSZ. – Właśnie w tych obszarach wkracza Inicjatywa Trójmorza. Kraje tego formatu są zgodne, że brak połączeń infrastrukturalnych nie pozwala nam się prawidłowo rozwijać, jak i w pełni wykorzystać potencjał regionu. Dzięki temu będziemy także bardziej atrakcyjni dla zewnętrznych inwestorów, także spoza Europy – powiedział Rau w trakcie Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza.

– Wierzę, że parlamentarzyści z Inicjatywy Trójmorza odgrywają ważną rolę w przybliżaniu tego konceptu opinii publicznej i ukazaniu, jakie korzyści może mieć Inicjatywa dla obywateli. Format może mieć duży wpływ zarówno na nasz region, jak i całą Unię Europejską – podsumował ten wątek Zbigniew Rau

Relacje Inicjatywy z Unią i Stanami

– Trójmorze narodziło się w podobnym czasie, co referendum brexitowe. Nasza Inicjatywa nie ma jednak na celu doprowadzenia do kolejnych podziałów w ramach Unii Europejskiej. Format ma wzmocnić jedność i spójność Wspólnoty, zasypując opóźnienia rozwojowe pomiędzy Wschodem i Zachodem – stwierdził szef polskiej dyplomacji.

Szef polskiej dyplomacji odniósł się również do relacji Trójmorza z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. – Głęboko wierzę, że sojusz pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi jest fundamentalny dla stabilności i bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Jestem również przekonany, że Inicjatywa będzie obszarem udanej kooperacji transatlantyckiej, korzystnej dla nas wszystkich – kontynuował minister Zbigniew Rau. – Pojawiło się wiele wyrazów wsparcia wobec uczestników szczytu Trójmorza w Sofii, w tym między innymi od amerykańskiego prezydenta Joe Bidena czy sekretarza stanu, Antony’ego Blinkena – przypomniał.

Zbigniew Rau zaapelował również państwa i podmioty do udziału w Funduszu Trójmorza. – Polska przekazała już 750 mln euro do Funduszu. Zachęcamy wszystkie kraje, które jeszcze tego nie zrobiły do partycypacji w tym projekcie. Budżet będzie narzędziem rozwoju regionu, a także elementem przyciągającym kapitał zagraniczny – wyjaśnił minister spraw zagranicznych podczas Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza, które odbywa się w Sejmie.

Skip to content