Frontex: rośnie liczba nielegalnych przekroczeń granic UE

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Tylko w ciągu siedmiu pierwszych miesięcy 2022 roku, Frontex (Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej) odnotowała ponad 155 tys. nielegalnych przekroczeń granic Unii Europejskiej. To o 86 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Od początku 2022 roku do niecałej połowy prób nielegalnego przekroczenia granic UE doszło na „szlaku bałkańskim”. Najczęściej granicę w sposób nielegalny przekraczają obywatele Syrii, Afganistanu oraz Turcji.

Do nieregularnego przekroczenia granicy dochodzi wtedy, gdy podejmująca się go osoba nie posiada dokumentów upoważniających ją do legalnego wkroczenia w granice danego obszaru.

Nielegalne przekraczanie granic

Jak podaje Frontex, tylko w lipcu tego roku, na zewnętrznych granicach UE doszło do ponad 34,5 tys. nieregularnych przekroczeń, o 63 proc. więcej niż w tym samym miesiącu roku 2021. Najczęściej uczęszczany szlak przebiega przez Bałkany Zachodnie.

Tam w lipcu b.r. zarejestrowano niemal 15 tys. nieregularnych przekroczeń – trzy razy więcej niż w roku poprzednim. Jak tłumaczy Frontex, wzrost nielegalnych prób przekroczenia granicy wynika z faktu, iż osoby, którym wcześniej nie udało się przejść przez granicę w sposób legalny, koczują w jej pobliżu, podejmując co chwilę nowe próby.

Nie mniej prób nielegalnego przekroczenia granicy UE jest na obszarze Morza Śródziemnego. O 60 proc. więcej niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego. Tutaj najliczniejszą narodowością są Egipcjanie oraz Tunezyjczycy.

Frontex rozlokował na zewnętrznych granicach UE w krajach sąsiadujących ponad 2 tys. swoich funkcjonariuszy.

W raporcie nie ujęto za to uchodźców z Ukrainy. Zostali oni uznani za uchodźców wojennych oraz osoby, które w sposób szczególny i nadzwyczajny mogą przekraczać granice zew. UE.

źródło: Frontex/Euronews

fot. twitter/Frontex

Skip to content