Fundacja Polska Wielki Projekt otworzy Dom Trójmorza

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Fundacja Polska Wielki Projekt na początku przyszłego roku (2023) zamierza otworzyć Dom Trójmorza. Będzie to miejsce spotkań, konferencji, wykładów czy warsztatów. A także spotkań naukowych, kulturalnych czy artystycznych, przedstawicieli Europy Środkowej.

„W tym celu wzięliśmy udział w konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki na zakup lokalu pod działalność Domu Trójmorza” – pisze w komunikacie Fundacja.

Dlaczego Dom Trójmorza?

„Ostatnie wydarzenia na świecie pokazują nam, jak ważne jest budowanie sojuszu i współpracy między państwami naszego regionu. Nie da się jednak budować trwałej współpracy bez kapitału zaufania. Nie ma zaś zaufania bez wzajemnej wiedzy o sobie. Tymczasem my w Europie Środkowej wiemy o sobie niezwykle mało. Nie znamy swoich bohaterów narodowych, pisarzy, kompozytorów, reżyserów. Bez takiej wzajemnej wiedzy o sobie jesteśmy bardziej podatni na manipulacje, dezinformacje oraz fake newsy, mające na celu rozbicie współpracy między naszymi krajami. Dlatego konieczne jest w Europie Środkowej nawiązywanie bezpośrednich kontaktów, wymiana naukowa i kulturalna, budowanie kanałów komunikacji strategicznej, a także tworzenie miejsc spotkań, wymiany opinii i doświadczeń” – pisze na swojej stronie Fundacja.

Czym będzie Dom Trójmorza?

Dom Trójmorza ma być miejscem, w którym będą odbywać się konferencje, wykłady czy seminaria. Będzie to przestrzeń dla wystawców, warsztatów czy prezentacji, które poświęcone są tematyce krajów środkowoeuropejskich. Część wydarzeń będzie miała charakter ekspercki i będzie skierowana do specjalistów. Większość wydarzeń ma mieć jednak charakter i wymiar edukacyjny, a głównym odbiorcom ma być młodzież.

„Dom Trójmorza planowany jest bowiem jako miejsce integrujące i umożliwiające nawiązywanie bliższych kontaktów między młodzieżą z Polski oraz innych państw Europy Środkowej” – pisze Fundacja.

Co więcej, w Domu Trójmorze będzie funkcjonować także Studio Trójmorze, czyli miejsce do nagrywania wykładów, rozmów oraz różnego rodzaju podcastów.

Fundacja Polska Wielki Projekt

Fundacja skupia wokół siebie środowisko z dużym doświadczeniem w realizacji projektów, w tym o wymiarze międzynarodowym.

„Od 2011 roku zorganizowaliśmy 12 edycji Kongresu Polska Wielki Projekt, które stały się miejscem intelektualnej debaty elit umysłowych z Polski i ze świata. W ramach Kongresów odbyły się łącznie 143 panele dyskusyjne (z udziałem 412 panelistów), które obserwowało 35.000 uczestników. Wśród uczestników Kongresu znajdowali się m.in. amerykański ekonomista, laureat Nagrody Nobla w 2011 roku Thomas John Sargent, niemiecki filozof i kulturoznawca Peter Sloterdijk czy angielski myśliciel Roger Scruton, a także liczni prelegenci z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Chorwacji, Ukrainy i innych krajów Europy. Poza tym zorganizowaliśmy kilkanaście regionalnych kongresów głównie w miastach powiatowych Polski, takich jak np. Chełm, Słupsk, Nowy Sącz, Piła czy Rybnik” – podsumowuje Fundacja Polska Wielki Projekt.

źródło: Fundacja Polska Wielki Projekt

fot. StartupStockPhotos/pixabay

Skip to content