Fundusz Trójmorza z pierwszą inwestycją w sektorze energetycznym

Podziel się tym wpisem:

Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza nabył znaczny udział w Enery Development GmbH. Spółka ta zajmuje się fotowoltaiką. To pierwsza inwestycja Funduszu w energetyce.

Jak przekazano w komunikacie, Enery jest w posiadaniu elektrowni słonecznych o łącznej mocy 85 MW, które działają w Bułgarii, Czechach i na Słowacji. Spółka dysponuje też „znaczącym portfelem deweloperskim o mocy ponad 2GW w wielu krajach Trójmorza”.

Podmiot, w którym Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza (3SIIF) nabył udziały, „koncentruje się na inwestowaniu w działające i nowo powstające elektrownie słoneczne oraz inne obiekty wykorzystujące odnawialne źródła energii w Europie Środkowo-Wschodniej”. RP Global i Enery Management, dotychczasowi udziałowcy Enery Development, mają pozostać inwestorami w spółce.

Kolejna inwestycja Funduszu Trójmorza

Jak czytamy w komunikacie Funduszu Trójmorza, fotowoltaika to źródło energii o znaczącym potencjale w regionie. Wskazano na „idealne warunki” do jej rozwoju. Zaznaczono też na możliwości inwestycji w OZE wynikające uwagi z planów dekarbonizacji w Europie Środkowo-Wschodniej. „Firmą zarządza zespół z dużym doświadczeniem w branży, który będzie nadal kierował Enery” – podkreślono.

Fundusz Trójmorza przypomniał także, że to jego trzecia inwestycja tego typu. Wcześniej nabyto udziały firmy Cargounit, zajmującej się leasingiem lokomotyw oraz Greenergy Data Centers – platformie centrów danych. Oznacza to, że 3SIIF zainwestował w podmioty funkcjonujące w trzech kluczowych dla Trójmorza sektorach: cyfryzacji, transportu i energetyki.

Skip to content