Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Gaz-System: ruszył przesył gazu przez Baltic Pipe

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

W sobotę 1 października o godz. 6:10 ruszył przesył gazu gazociągiem BalticPipe – poinformowała spółka Gaz-System. Spółka podała, że nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh/doba.

„Zgodnie z obietnicą złożoną ponad 6 lat temu – dotrzymaliśmy słowa. Dziś o godz. 6:10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem BalticPipe” – poinformowała na Twitterze Gaz-System.

Baltic Pipe

Oficjalne otwarcie gazociągu odbyło się we wtorek 27 października. W uroczystości w miejscowości Goleniów, gdzie prezydent Andrzej Duda w towarzystwie premiera, przedstawicieli Dani oraz Norwegii symbolicznie otworzył długo wyczekiwaną inwestycję. Pierwszy przesył gazu na zasadach komercyjnych rozpoczął się 1 października, wraz z początkiem tzw. roku gazowego.

Obecnie jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka ta wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu. Docelowo – po pełnym uruchomieniu – gazociąg ma osiągnąć 10 mld m sześc. rocznie. zdolności przesyłowej.

Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii – Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

***
Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system ma działać tylko z częściową mocą. Jak oceniał podczas oficjalnego otwarcia prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, od soboty przepływ gazu powinien być na poziomie 200 tys. m sześc. na godzinę przy przepustowości nominalnej ponad 1 mln m sześc. na godzinę.

PAP/Gaz-System/Twitter

fot. twitter/Kancelaria Premiera

Skip to content