Grecja jako energetyczne wsparcie Inicjatywy Trójmorza

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Podczas V Konferencji Energetycznej zorganizowanej przez Amerykańsko-Grecką Izbę Handlową 10 września, amerykańscy eksperci od rynku gazowego podkreślili, że Ateny dokonały dużego wysiłku w celu osiągnięcia celu Unii Europejskiej, jakim jest dywersyfikacja źródeł energii. W ostatnich latach rząd grecki realizował ważne projekty gazowe takie jak rozbudowa terminalu Revithousa pod Atenami, o przepustowości 7,5 mld m3 czy ukończenie gazociągu TAP (TransAdriatic Pipeline) z przepustowością 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

Te projekty są konkurencyjne wobec rosyjskich projektów energetycznych jak Nord Stream 2 czy Turk Stream, realizowane przez Gazprom i mające na celu zmonopolizowanie europejskiego rynku gazowego.

Ateny ważnym partnerem

Z perspektywy państw Inicjatywy Trójmorza Grecja może stanowić ważnego partnera w wymiarze współpracy energetycznej, jednakże wymaga to włączenia Aten do tej Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej inicjatywy. Na ostatnim Szczycie Inicjatywy Trójmorza zaproszona została Prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu z inicjatywy Prezydenta Radewa, który podkreślał znaczenie Aten dla tej geopolitycznej inicjatywy. To zaproszenie było inspirowane przez stronę amerykańską, która optuje za włączeniem Grecji do Inicjatywy Trójmorza, co pozwoli na realizowanie paneuropejskich projektów energetycznych z tego państwa.

Dotychczasowe projekty służące dywersyfikacji energetycznej w regionie Trójmorza w postaci  Terminalu LNG w Świnoujściu oraz Baltic Pipe przy wsparciu FSRU w Kłajpedzie mają osiągać 25 mld m3 gazu rocznie i będą zabezpieczać potrzeby energetyczne Państw Bałtyckich oraz państw Grupy Wyszehradzkiej. Z kolei chorwacki terminal na Wyspie Krk dostarcza jedynie 3 mld m3 gazu rocznie, są to ilości niewystarczające na potrzeby regionu od strony południowej. Wzmocnienie współpracy z Grecją o hub gazowy  FSRU w Aleksnadropolis, który będzie oferował  23,5 mld od 2022 roku wystarczałby do zaspokojenia potrzeb energetycznych wszystkich państw Trójmorza.

Grecja może stanowić ważnego partnera w wymiarze energetycznym dla państw Inicjatywy Trójmorza. Obecnie największa inwestycja infrastrukturalna Via Carpatia kończy się w greckim porcie Saloniki, stąd wydaje się istotnym włączenie Aten do inicjatywy jako pełnoprawnego członka, który mógłby realizować swoje cele gospodarcze na osi północ-południe.

Skip to content