Grecja przystąpiła do Inicjatywy Trójmorza

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Zgodnie z informacjami portalu Trimarium, Grecy stali się pełnoprawnymi członkami Inicjatywy Trójmorza (IT) podczas 8. Szczytu i Forum Biznesu IT, który odbył się w Bukareszcie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 13 państw należących do sojuszu oraz Mołdawia i Ukraina, które otrzymały status państw stowarzyszonych. W spotkaniu brali udział m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydent Rumunii Klaus Iohannis, Litwy Gitanas Nauseda oraz premier Chorwacji Andrej Plenkovic oraz specjalny wysłannik Białego Domu John Kerry. 

— Sukces tego szczytu to przystąpienie do Inicjatywy Trójmorza Grecji. Grecja została przyjęta jako państwo Unii Europejskiej na pełnych prawach członkowskich do Trójmorza, ale również przystąpienie jako partnera stowarzyszonego Mołdawii oraz Ukrainy dwóch państw, które są na ścieżce wejścia do Unii Europejskiej — podsumował Andrzej Duda.

Sojusz regionalny państw Europy-Środkowej, które należą do Unii Europejskiej staje się coraz ważniejszą platformą współpracy w obliczu niestabilności energetycznej świata, wojny na Ukrainie i kryzysu UE. Na same projekty infrastrukturalne państwa regionu wydały 80 mld euro. Współpracowały także przy uzyskiwaniu niezależności energetycznej od Rosji.

— Dla nas wśród sztandarowych projektów infrastrukturalnych Trójmorza – oprócz interkonektorów gazowych – są te drogowe – Via Carpatia, Via Baltica czy kolejowy projekt Rail Baltica — powiedział Andrzej Duda w Bukareszcie.

Grecja została 13. członkiem IT. Oprócz Greków do Trójmorza należą Rumunia, Bułgaria, Węgry, Polska, Słowacja, Słowenia, Austria, Estonia, Chorwacja, Czechy, Łotwa i Litwa. Aby stać się pełnoprawnymi członkami Trójmorza, Ukraina i Mołdawia muszą wcześniej wejść do Unii Europejskiej.

fot. X/@sandumaiamd

Skip to content