Autor: Redakcja

Grupa Orlen zagospodaruje kolejne złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Podziel się tym wpisem:

Ok. 0,4 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie w szczytowym okresie produkcji zapewnią złoża Orn i Alve Nord na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na których zagospodarowanie Grupa Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi otrzymała zgodę – poinformował koncern PKN Orlen.

Złoża Orn i Alve Nord są położone na Morzu Norweskim w pobliżu obszaru Skarv, który – jak podkreślił koncern – stanowi „centrum działalności wydobywczej” PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen. Wydobycie z tych złóż będzie charakteryzować się niskim śladem węglowym, ponad trzykrotnie mniejszym od globalnej średniej – podkreślono w komunikacie Orlenu.

Jak ogłosił koncern, „Grupa Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi dostała zgodę na zagospodarowanie złóż Orn i Alve Nord na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, które zapewnią koncernowi ok. 0,4 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie w szczytowym okresie produkcji”. W informacji przypomniano, iż to kolejne zgody na uruchomienie wydobycia uzyskane przez Grupę Orlen w czerwcu 2023 r. Wcześniej norweskie władze zaakceptowały plany produkcyjne dla złóż Fenris i Tyrving oraz obszaru Yggdrasil.

„Zagospodarowanie złóż Orn, Alve Nord, Fenris oraz obszaru Yggdrasil zapewni Grupie Orlen 9 mld metrów sześc. gazu ziemnego w całym okresie eksploatacji. To kluczowe inwestycje, które zapewnią nam utrzymanie stabilnego, wysokiego wydobycia gazu ziemnego w perspektywie kolejnych lat” – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w środowym komunikacie koncernu.

Zaznaczył jednocześnie, że Grupa Orlen chce, aby jak największa część surowca przesyłanego do Polski rurociągiem Baltic Pipe pochodziła z jej własnego wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. „Zagwarantuje to nie tylko efektywną realizację celów biznesowych koncernu, ale także wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju i całego regionu” – ocenił Daniel Obajtek.

Orlen na Morzu Norweskim

W pobliżu obszaru Skarv na Morzu Norweskim PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen eksploatuje sześć złóż. Plan zagospodarowania Orn i Alve Nord – jak zapowiedział Orlen – zakłada wykonanie dwóch odwiertów na każdym ze złóż, które następnie zostaną podłączone rurociągiem biegnącym po dnie morza od pływającej jednostki produkcyjno-magazynującej.

Według koncernu, „wykorzystanie istniejącej infrastruktury zdecydowanie zmniejszy nakłady inwestycyjne potrzebne do rozpoczęcia produkcji, a tym samym przełoży się na większą rentowność eksploatacji”. „Dodatkowo pozwoli skrócić czas zagospodarowania oraz zmniejszy związane z tym emisje CO2. Początek wydobycia zaplanowano na drugą połowę 2027 r.” – podał Orlen.

Zasoby Orn i Alve Nord to przede wszystkim gaz ziemny, przy czym – jak wyjaśnił koncern – w obu występuje również kondensat, a w Alve Nord takża ropa naftowa. Łączne zasoby wydobywalne przypadające na Grupę Orlen szacowane są na ponad 27 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). PGNiG Upstream Norway posiada 40 proc. udziałów w Orn, pozostałe należą do Aker BP i Equinor – po 30 proc. Z kolei udział spółki z Grupy Orlen w Alve Nord to 11,9 proc. a jej partnerami koncesyjnymi są Aker BP – 68 proc. oraz Wintershall Dea Norge – 20 proc. udziałów.

pap

fot. twitter/

Skip to content