Grupa Wagnera objęta sankcjami Unii Europejskiej

Podziel się tym wpisem:

W poniedziałek Rada Unii Europejskiej przyjęła decyzję o nałożeniu środków ograniczających na Grupę Wagnera.

Grupa Wagnera jest prywatną rosyjską firmą, która rekrutuje żołnierzy do działań zbrojnych między innymi w konfliktach w Syrii, W ukraińskim Donbasie, Mali czy w Libii.

Unijne sankcje polegają na zamrożeniu aktywów tej firmy, ośmiu jej członków (w tym założyciela  Dmitrija Utkina vel „Wagnera”) oraz trzech powiązanych z nią podmiotów, na terytorium wspólnoty.

W komunikacie Rada UE podkreśla, że członkowie tej organizacji są oskarżani o zbrodnie wojenne, niehumanitarne traktowanie ludności cywilnej, łamanie praw człowieka oraz tortury.

Kontekst międzynarodowy

Grupa Wagnera oficjalnie nie wchodzi w skład armii rosyjskiej a od wszelkich działań mających znamiona zbrodni odcina się politycznie Kreml. Władze rosyjskie twierdzą, że Grupa Wagnera jest w całości prywatną inicjatywą, która nie ma żadnych powiązań z Kremlem. W rzeczywistości wagnerowcy działają na rzecz interesów Moskwy, poszerzając strefę wpływów Federacji Rosyjskiej, która chce posiadać podobną pozycję międzynarodową jaką miał Związek Radziecki.

Obecna ofensywa rosyjska jest jednak bardziej niebezpieczna dla Zachodu ponieważ Kreml używa hybrydowych narzędzi w działaniach zbrojnych. Prywatne armie są wygodnym narzędziem w rękach autokratycznych władz ponieważ ich ewentualne porażki wizerunkowe nie obciążają bezpośrednio państw, których interesy realizują.

Skip to content