Grzegorz Górny: antysemityzmem nie jest krytykowanie Izraela jako państwa

Podziel się tym wpisem:

– Krytyka państwa Izrael nie oznacza od razu antysemityzmu – wyjaśnił prezes Fundacji i Stowarzyszenia Trójmorze Grzegorz Górny w programie „Co dalej?” na antenie TVP Kultura.

– Rzeczywiście jednak za parawanem antysjonizmu często kryje się antysemityzm i częściej występuje on na prawicy, a nie lewicy. Jest to charakterystyczne zarówno dla nowej, jak i starej formacji – dodał Grzegorz Górny.

Black Lives Matter a antysemityzm

Prowadzący Piotr Gociek poprosił również swojego gościa o komentarz w sprawie zarzutów, między innymi ruchu Black Lives Matter, że Holokaust, jako wewnętrzna sprawa białych, zajmuje za dużo światowej uwagi. Ich zdaniem bowiem największą dziejową niesprawiedliwością był rasizm oraz niewolnictwo, zatem przedmiotem naszego zainteresowania powinna być wyłącznie ta kwestia.

– Na świecie dziś trwa licytacja, kto jest bardziej poszkodowany. Obecnie dostrzegamy, że na największe ofiary kreują się homoseksualiści czy muzułmanie – zauważył Grzegorz Górny. – Zatem według nich największą przewiną jest odpowiednio homofobia czy islamofobia. W związku z tym próbuje się umniejszyć znaczenie Holokaustu, żeby samemu wykreować się na największe ofiary – dodał prezes Stowarzyszenia Trójmorze na antenie TVP Kultura.

Paradoksalne sojusze

Grzegorz Górny zauważył, że w związku z narastającymi obawami Żydzi, jako konkretne lokalne społeczności, coraz częściej decydują się na – z pozoru paradoksalne – sojusze. – W Antwerpii jest dosyć liczna mniejszość żydowska i, co ciekawe, ona w ostatnich wyborach głosowała na Flamandzki Związek Narodowy, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był uważany za im nieprzychylny – przywołał ostatni przykład publicysta. – Okazuje się, że ta lokalna mniejszość żydowska widzi obecnie w tej partii sojusznika, bo jest to ugrupowanie opozycyjne wobec lewicy, opozycyjne wobec muzułmańskiej emigracji, która z kolei jest postrzegana przez Żydów jako antysemicka – wyjaśnił dziennikarz w programie „Co dalej?”.

Prezes Fundacji Trójmorze także zauważył, że kraje Zachodu stają się zakładnikami społeczności muzułmańskich. – W związku z tym partie polityczne szukają u nich poparcia, wychodzą im naprzeciw ze swoimi pomysłami, żeby przypodobać się tym społecznościom przed wyborami – powiedział Grzegorz Górny w programie Piotra Goćka.

Postrzeganie Polski

Grzegorz Górny w audycji „Co dalej?” pochylił się także nad sprawą postrzegania Europy, a zwłaszcza Polaków przez społeczność żydowską. Stwierdził, że faktem jest, że teraz Europa, a zwłaszcza Polska, jako kraj gdzie Żydów było najwięcej, w izraelskiej historiozofii funkcjonuje właśnie jako Egipt, z którego „wyszli oni do swojej właściwej ojczyzny”. 

– Według tego postrzegania tylko państwo Izrael jest w stanie zapewnić fizyczne bezpieczeństwo Żydom, a gdzie indziej są zagrożeni eksterminacją – wyjaśnił prezes Stowarzyszenia Trójmorze. – Przyjeżdżają więc do Polski wycieczki, które odwiedzają Auschwitz czy Bełżec i siłą rzeczy nasz kraj kojarzy się im jako miejsce śmierci, które dobrze, że zostało porzucone – dodał Grzegorz Górny na antenie TVP Kultura.

Całość można obejrzeć pod tym linkiem.

Źródło i fot.: vod.tvp.pl

Skip to content