Grzegorz Górny: budujmy Trójmorze w oparciu o własne siły. Waszyngton w końcu rozczaruje się polityką Niemiec

Podziel się tym wpisem:

– Pogląd, że Niemcy powinny mieć wpływ na Trójmorze pochodzi z intelektualnego i politycznego zaplecza administracji Joe Bidena. Przemawiają za tym konkretne czyny, przede wszystkim uchylenie sankcji wobec przedsiębiorstw budujących Nord Stream 2 czy też samo porozumienie amerykańsko-niemieckie w tej sprawie – stwierdził prezes Stowarzyszenia Trójmorze Grzegorz Górny w Telewizji wPolsce w programie „Gorące pytania”.

Grzegorz Górny zauważył również, że Stany Zjednoczone dają Niemcom wolną rekę, jeżeli chodzi o urządzenie nowego ładu w Europie Środkowej. Jego zdaniem oznacza to bardzo poważne osłabienie geopolityczne Polski, Ukrainy czy w ogóle całego regionu.

Uległość Waszyngtonu

– Warto zwrócić uwagę na tekst ukraińskiej analityczki Alony Hetmańczuk, która odwiedziła Stany Zjednoczone i rozmawiała z pracownikami administracji Joe Bidena. Hetmańczuk w swoim artykule wyraża zdziwienie uległością otoczenia nowego prezydenta wobec niemieckich postulatów, nie oczekując przy tym nic w zamian – powiedział prezes Stowarzyszenia Trójmorze na kanale YouTube Telewizji wPolsce. – Amerykanie uznają za swój obowiązek poprawę stosunków z Europą po prezydenturze Donalda Trumpa. Tyle że te kwestię Waszyngton sprowadza do relacji z Berlinem – dodał gość Jakuba Maciejewskiego.

Grzegorz Górny odniósł się także do tego, jak Stany Zjednoczne widzą rolę Niemiec w kontekście Trójmorza. – Wydaje się, że Amerykanie dalej chcą pilotować program Inicjatywy, ale w Berlinie widzą niejako regionalnego operatora tego porozumienia – wskazał.

Możliwości Polski i Trójmorza

W programie „Gorące pytania”, oprócz roli Niemiec w Inicjatywie Trójmorza, zastanawiano się także nad możliwościami Polski i Porozumienia wobec powrotu doktryny „koncertu mocarstw”. – Jakie narzędzia ma Trójmorze w sytuacji, kiedy Niemcy będą operować jako jedyni przedstawiciele Europy, Rosja Wschodu, a Stany Zjednoczone jako mocarstwo atlantyckie? – pytał swoich gości Jakub Maciejewski.

– W naszej części Europy mamy wiele formatów geopolitycznych. Oczywiście Trójmorze jest najszersze, bo skupia 12 państw. Mamy jednak także Bukaresztańską Dziewiątkę, wschodnią flankę NATO czy Trójkąt Lubelski – wyliczył Grzegorz Górny.

Prezes Stowarzyszenia Trójmorze zaznaczył jednak, że Inicjatywa jest o tyle ważna, bo mówi językiem interesu i ma na celu integrację gospodarczą. – Inicjatywa skupiła się na rozwoju infrastruktury, cyfryzacji, energetyki czy transportu. W takim przypadku łatwiej zdobyć sojuszników, bo widzi się wtedy wspólne interesy i zagrożenia, choćby w sferze energetyki właśnie – wyjaśnił Górny na kanale Telewizji wPolsce.

Niemcy i Stany wobec Inicjatywy

– Myślę, że przy każdym scenariuszu ta integracja gospodarcza na osi Północ-Południe będzie się dokonywać i Niemcy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Przecież pierwszym ich krokiem była chęć zatrzymania tej Inicjatywy, a kiedy okazało się to niemożliwe, to Berlin zapragnął wejść do środka Trójmorza i zgłosił swój akces – przypomniał Grzegorz Górny. – W końcu Niemcy otrzymały status państwa stowarzyszonego, czyli kogoś w rodzaju obserwatora na wzór Stanów Zjednoczonych – dodał dziennikarz.

Prezes Stowarzyszenia Trójmorze zauważył, że obecnie obserwujemy trzeci etap planu, w którym Niemcy chcą przejąć kuratelę nad Inicjatywą Trójmorza. – Rodzi się pytanie, jak zostanie zagospodarowana Europa Środkowa. Czy będzie to Mitteleuropa 2.0 czy Trójmorze? Kto będzie wyznaczał priorytety działania i kto będzie narzucał pewną agendę? – zastanawiał się Górny w programie „Gorące pytania”.

Na koniec spotkania publicysta przeanalizował wzajemne relacje Berlina i Waszyngtonu, zarówno w kwestii ogólnej, jak i w kontekście Inicjatywy. – Stany Zjednoczone dawały silny parasol ochronny dla Trójmorza. W nabliższym czasie przekonamy się, czy Niemcy spełnią nadzieje Amerykanów i będą popierać politykę Waszyngtonu wobec Chin czy Rosji. Moim zdaniem interesy Stanów i Niemiec w tych kwestiach są sprzeczne, zatem prędzej czy później dojdzie do rozczarowania amerykańskiej administracji polityką Berlina – ocenił gość Jakuba Maciejewskiego. – Właśnie ten czas dekoniunkutry geopolitycznej musimy wykorzystać na budowanie Trójmorza. Powinniśmy polegać przy tym głównie na swoich własnych siłach, jednocześnie czekając aż okno większych możliwości otworzy się ponownie – podsumował Grzegorz Górny najbliższe cele Inicjatywy na kanale YouTube Telewizji wPolsce.

Źródło: telewizja wPolsce

Skip to content