Grzegorz Górny o Trójmorzu: forum walki o wspólne interesy w ramach UE

Podziel się tym wpisem:

Jak mówił na antenie TVP Info Grzegorz Górny, prezes Stowarzyszenia i Fundacji Trójmorze, Grupa Wyszehradzka stanowi „twarde jądro” Inicjatywy. Jego zdaniem, jej sukces zauważyły inne państwa regionu. – Zobaczyły, że pewien model współpracy działa, że można dzięki niemu walczyć skutecznie o swoje interesy – zaznaczył.

Grzegorz Górny był gościem programu „O co chodzi” na antenie TVP Info. Prezes Stowarzyszenia i Fundacji Trójmorze przestrzegał przed tym, by „przeciwstawiać Inicjatywę Trójmorza Unii Europejskiej”. – Należy ją widzieć jako forum walki o wspólne interesy w ramach grupy europejskiej – zaznaczył. – Nie przeciwstawia się Beneluxu czy Rady Nordyckiej Unii Europejskiej – przypomniał.

„Platforma artykulacji własnych interesów”

– Być może po raz pierwszy powstała szeroka platforma artykulacji własnych interesów narodowych przez tak dużą grupę państw Europy Środkowej – mówił Grzegorz Górny. Wskazał na podobne forum współpracy – Grupę Wyszehradzką – jako zbliżony, choć mniejszy format i „twarde jądro Trójmorza”.

– Sukces Grupy Wyszehradzkiej stał się magnesem dla pozostałych krajów naszego regionu. Zobaczyły one, że pewien model współpracy działa, że można dzięki niemu walczyć skutecznie o swoje interesy. W związku z tym, jeżeli będzie nas więcej, możemy jeszcze skuteczniej na unijnym forum te interesy przeforsowywać – podkreślił Grzegorz Górny.

Odrabianie zaległości względem Europy Zachodniej

Prezesa Stowarzyszenia „Trójmorze” mówił też o trójmorskiej współpracy w kierunku „odrobienia zapóźnienia gospodarczego wobec Europy Zachodniej”. Zaznaczył, że inwestycje w tym kierunku pochłonęłyby ok. 600 mld euro.

– Takiego kapitału w regionie nie ma, w związku z tym powstał Fundusz Inwestycyjny Trójmorza, który ma na celu przyciągnięcie kapitału i budowę wielkich projektów regionalnych, które dotyczą kilku sfer: infrastruktury, transportu, cyfryzacji, energetyki – zaznaczył Grzegorz Górny na antenie TVP Info.

Cały materiał można znaleźć pod tym linkiem.

Źródło: TVP Info

Fot. ilustracyjna: TVP Info (screen)

Skip to content