Grzegorz Górny po Szczycie Trójmorza: Inicjatywa staje się okrętem flagowym Europy Środkowej
– Ten szczyt potwierdził, że Trójmorze staje się jedną z najważniejszych platform współpracy międzynarodowej w Europie – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Górny, prezes Stowarzyszenia Trójmorze.
W opinii Grzegorza Górnego, w przypadku Inicjatywy Trójmorza mamy do czynienia z „okrętem flagowym Europy Środkowej”. Podkreślił, że ta część Starego Kontynentu to „region, który od kilkunastu lat rozwija się ekonomicznie najszybciej na świecie, przyciąga inwestorów ze wszystkich bogatych krajów”.
Rola skrócenia łańcucha dostaw
Prezes Stowarzyszenia Trójmorze wskazał, że Inicjatywa pozwala na nadrobienie zapóźnienia względem Europy Zachodniej, spuścizny „chociażby czasów komunizmu”. Przypomniał, że aby te różnice niwelować, Europa Środkowa potrzebuje 600 mld USA. – W naszym regionie nie ma takiego kapitału inwestycyjnego. W związku z tym powinniśmy stworzyć pewien mechanizm jego przyciągania, żeby budować wspólne projekty infrastrukturalne na linii Północ-Południe – stwierdził.
Grzegorz Górny zauważył, że w państwach Trójmorza pandemia koronawirusa odcisnęła mniejsze piętno na gospodarce niż w innych krajach świata. – Wszystkie prognozy stawiane w tej chwili przez agencje ratingowe i Bank Światowy mówią, że w Europie Środkowej wzrost gospodarczy będzie większy niż w Europie Zachodniej. W tej chwili przed krajami naszego kontynentu stoi zadanie zabezpieczenia się przed skutkami ewentualnych pandemii w przyszłości – powiedział na antenie PR24.
W tym kontekście, jak zaznaczył, „chodzi przede wszystkim o skrócenie, zabezpieczenie łańcuchów dostaw”. – A z tym wiąże się alokacja kapitału inwestycyjnego. W tej chwili mówi się, że trzy regiony mogą „wygrać” na pandemii. Wymienia się Meksyk, Wietnam i właśnie Europę Środkową – mówił.
Relacje USA-Trójmorze
Podczas Szczytu Trójmorza prezydent USA Joe Biden stwierdził, że Waszyngton „pozostanie niezawodnym partnerem Inicjatywy Trójmorza”. Według Grzegorza Górnego, „Stany Zjednoczone są żywotnie zainteresowane rozwojem Trójmorza”. Przypomniał, że gościem II Szczytu Inicjatywy był ówczesny amerykański przywódca – Donald Trump.
Z kolei pod koniec 2020 r. kongresmeni obu największych partii w USA zadeklarowali wsparcie dla tego formatu. – Była to jedna z niewielu inicjatyw, która doczekała się porozumienia ponad podziałami – zauważył publicysta.
Jak tłumaczył Grzegorz Górny, Waszyngtonowi „zależy na budowaniu pewnej przeciwwagi sojuszniczej w tym regionie świata, przeciwwagi głównie dla Rosji i Chin”, które to państwa chcą zwiększać swoje wpływy w regionie. Jak przekonywał na antenie PR24, wszystkie trzy mocarstwa mają swoje projekty geostrategiczne, które, jak się okazuje, łączy Europa Środkowa, „dlatego ścierają się tutaj interesy wielkich graczy”.