Autor: dr Tomasz Teluk

Harmony Link między Litwą a Polską powstanie na lądzie

Podziel się tym wpisem:

Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz litewski operator Litgrid, planują lądowy wariant połączenia elektroenergetycznego między obydwoma krajami.

Dotychczas to strategiczne łącze planowano położyć na dnie Bałtyku. Problemem było, że kabel leżałby także na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Rosji. To mogłoby stwarzać problemy natury bezpieczeństwa. Rosjanie mieliby łatwiejszy dostęp do tej infrastruktury krytycznej i w razie konfliktu mogliby go łatwo zniszczyć. Można tak sądzić po tym jak chiński statek zniszczył gazociąg i kable podmorskie niedaleko Estonii.

Oficjalnie jednak obie strony powołują się na wzrastające koszty takiej inwestycji. Dlatego rozważaną opcją jest jej położenie obok linii kolejowej Rail Baltica. „Ze względu na znaczny wzrost kosztów i dużą liczbę zamówień u producentów kabli prądu stałego i stacji przekształtnikowych, przetargi na planowane połączenie HVDC Harmony Link zostały anulowane w  kwietniu 2023 roku. Po tej decyzji operatorzy sieci przesyłowych Polski i Litwy rozpoczęli przygotowania do nowych przetargów. Równolegle analizowane są inne rozwiązania, które mogłyby obniżyć koszty i umożliwiłyby uruchomienie połączenia w najkrótszym możliwym czasie” – czytamy w komunikacie.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta dopiero w 2024 r. Przetarg na budowę tej inwestycji ogłoszono w 2021 r. Jednak w ciągu dwóch lat wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyło ją konsorcjum spółek Hitachi Energy Sweden, Hitachi Energy Poland i Budimex. Budżet wynosił jednak 150 proc. sumy, którą pierwotnie planowano na tę inwestycje. Harmony Link miał ruszyć w 2025 r. Jednak obecnie mówi się, że najwcześniej pomost energetyczny powstanie w 2028 r.

Na inwestycji zależy bardziej krajom bałtyckim niż Polsce, które są wciąż zależne od energetyki rosyjskiej. Budżet inwestycji oszacowano na 368,4 mln euro, a tymczasem konsorcjum chciało za swą pracę 878,6 mln euro. W warunkach wysokiej inflacji oraz zwłoki inwestycja może pochłonąć jeszcze więcej. To gigantyczna kwota. W latach 2016-2021 r. na swoje inwestycji PSE wydały zaledwie 7,9 mld złotych, natomiast w latach 2023-2036 r. spółka planuje zainwestować 35,7 mld złotych. 

fot. pixabay/blickpixel

Skip to content