Hel: ruszają dwudniowe konsultacje prezydentów Polski i Litwy

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nausėda przeprowadzą w poniedziałek i wtorek na Helu dwudniowe konsultacje poświęcone sytuacji w regionie – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

Głównym tematem rozmów będzie sytuacja państw ościennych: na Ukrainie i Białorusi. Ponadto prezydenci poruszą temat polityki energetycznej obydwu krajów, bezpieczeństwo oraz obecny stan sankcji wobec Rosji.

Spotkanie zostało zaplanowane podczas niedawnej wizyty obu przywódców w rejonie tak zwanego przesmyku suwalskiego – czytamy w komunikacie Kancelarii.

Rozmowy Prezydentów odbędą się w formule w cztery oczy.

– Jest to format konsultacji, który miał już miejsce między innymi w styczniu tego roku w czasie spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch.

Dodał, że w podobnym formacie Prezydent przyjmował między innymi Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa czy poprzedniego Prezydenta Słowacji Andreja Kiskę.

Polska i Litwa są jednymi z najbliższych partnerów w sprawach dotyczących współpracy regionalnej oraz bezpieczeństwa. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy Prezydenci Duda i Nausėda spotykali się kilkunastokrotnie, z czego dwukrotnie wspólnie udali się do Kijowa.

Pierwsza wizyta miała miejsce dzień przed atakiem rosyjskim na Ukrainę – 23 lutego 2022 roku, drugi raz wizytę w Kijowie Andrzej Duda i Gitanas Nausėda złożyli wraz z Prezydentami Estonii i Łotwy 13 kwietnia 2022 roku – jako pierwsi Prezydenci od momentu wybuchu wojny.

źródło: Kancelaria Prezydenta

fot. Twitter/Prezydent_pl

Skip to content