Iberdrola i Masdar zakończyły instalację turbin morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle
Instalacja turbin została pomyślnie ukończona na 476-megawatowej farmie wiatrowej Baltic Eagle, będącej wspólnym przedsięwzięciem Iberdroli, wiodącej na świecie firmy z branży OZE oraz Abu Dhabi Future Energy Company – Masdar, potęgi w sektorze zielonej energii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Po pełnym uruchomieniu Baltic Eagle będzie w stanie zaopatrzyć ok. 475 tys. gospodarstw domowych w energię odnawialną, jednocześnie redukując emisję dwutlenku węgla o ok. 800 tys. ton rocznie. 50 zainstalowanych turbin wiatrowych, każda o mocy jednostkowej 9,53 MW, zostało dostarczonych przez Vestas i zainstalowanych przez armatora Fred. Olsen Windcarrier. Baltic Eagle to drugi z trzech głównych projektów offshore Iberdroli w Niemczech, obok Wikinger (350 MW, w eksploatacji) i Windanker (315 MW, w rozwoju). Łącznie instalacje te tworzą tzw. Baltic Hub Iberdroli (1,1 GW). Baltic Eagle to pierwszy projekt Masdar realizowany wspólnie z Iberdrolą i pierwszy w Niemczech, który zaowocował największym w historii firmy finansowaniem denominowanym w euro.
„Zakończenie instalacji turbiny na farmie wiatrowej Baltic Eagle jest ważnym kamieniem milowym w rekordowym roku dla offshorowej działalności Iberdroli. Dzięki temu projektowi Iberdrola jest na dobrej drodze, aby do końca 2026 r. osiągnąć globalnie prawie 5 000 MW mocy na morzu” — powiedział Ignacio Galán, Executive Chairmam, Iberdrola. „Po pełnym uruchomieniu Baltic Eagle, druga morska farma wiatrowa w naszym Baltic Hub, wniesie znaczący wkład w transformację energetyczną Niemiec, dostarczając rodzimą, czystą energię do prawie pół miliona domów, jednocześnie redukując emisje. Ten kamień milowy został osiągnięty dzięki silnemu partnerstwu nawiązanemu z Masdar, który podziela naszą wizję wykorzystania morskiej energii wiatrowej w celu przyspieszenia zielonej transformacji w Europie. Stało się to również możliwe dzięki doświadczeniu i niestrudzonemu zaangażowaniu zespołu na miejscu” – dodał Galán.
HE Dr. Sultan Al Jaber, Minister Przemysłu i Nowoczesnych Technologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przewodniczący Masdar i prezydent COP28, powiedział: „Instalacja ostatniej turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle to ważny krok. Dzięki realizacji projektu zgodnie z harmonogramem, Baltic Eagle ma zasilić 475 tys. niemieckich gospodarstw domowych czystą, odnawialną energią. To osiągnięcie wzmacnia również partnerstwo Masdar z Iberdrolą, napędzając znaczną ekspansję naszego offshorowe portfolio i przyspieszając globalną transformację energetyczną. Nasza współpraca obejmująca 15-miliardową umowę podpisaną na COP28 w ZEA, potwierdza nasze wspólne zaangażowanie w pomoc w potrojeniu globalnej zdolności wytwarzania energii odnawialnej do 2030 roku”.
Dyrektor generalny Masdar, Mohamed Jameel Al Ramahi, powiedział: „Dzisiejsze wydarzenie jest ważnym krokiem w rozwoju Baltic Eagle, projektu, który zapoczątkował nasze partnerstwo z Iberdrolą w lipcu ubiegłego roku i połączył dwie firmy o długiej historii inwestowania w czystą energię. Morska energia wiatrowa jest kluczową technologią dla transformacji energetycznej, a Masdar z niecierpliwością oczekuje długiej i owocnej współpracy z Iberdrolą, która przyniesie więcej transformacyjnych projektów na skalę przemysłową, które wspierają cel zerowej emisji netto w Europie i na świecie”.
Do 2026 r. Baltic Hub Iberdroli będzie miał łączną moc ponad 1,1 GW. Projekt obejmie inwestycje o wartości około 3,7 mld euro. Baltic Eagle jest ważnym elementem zintegrowanej strategii wzrostu, którą Iberdrola realizuje na rynku niemieckim. Firma dąży do współpracy z kluczowymi graczami w Niemczech, aby wesprzeć kraj w osiąganiu celów klimatycznych. Kluczowym elementem tych planów jest strategiczne partnerstwo Iberdroli z Masdar. Masdar i Iberdrola nawiązały partnerstwo dla realizacji inwestycji w Baltic Eagle w lipcu 2023 r. Następnie podczas COP28 obie firmy ogłosiły kolejną umowę o wartości 15 mld euro, które partnerzy chcą przeznaczyć na wspólne rozwijanie projektów offshore w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. Masdar od dawna angażuje się w rozwój projektów wiatrowych na morzu na całym świecie. Do 2030 r. dąży do osiągnięcia mocy portfela energii odnawialnej na poziomie 100 GW, wspierając cel ustalony w historycznym konsensusie ZEA, aby potroić globalną moc energii odnawialnej do końca tej dekady.
Źródło: e-magazyny.pl