Igor Dodon opuszcza Partię Socjalistów Republiki Mołdawii
Zmiany jakie zaszły na politycznej mapie Mołdawii w ciągu ostatniego roku, doprowadziły do upadku Igora Dodona jako lidera politycznego w tym państwie.
W poniedziałek, 15 listopada Igor Dodon ogłosił rezygnację z mandatu posła i przywództwa w Partii Socjalistów Republiki Mołdawii. Do formalnej rezygnacji z przywództwa w partii ma dojść podczas grudniowego nadzwyczajnego zjazdu.
Wybory prezydenckie w Mołdawii w 2020 roku doprowadziły do przegranej Igora Dodona, który liczył, że pozostanie u władzy kierując koalicją Partii Socjalistów i Komunistów. Jednakże zwycięstwo w lipcu 2021 środowisk proeuropejskich w Mołdawii doprowadziło do pełnej marginalizacji politycznej Igora Dodona.
Zakończenie pewnej ery politycznej w Mołdawii
Igor Dodon był tym politykiem w Mołdawii, który jednoznacznie opowiadał się za integracją Kiszyniowa z Rosją. Wieloletni Lider Partii Socjalistów był w stanie przełamać polityczną dominację środowisk proeuropejskich budując swoja kampanię wyborczą w oparciu o hasła, które sprowadzały się do pełnej integracji Mołdawii z projektami geopolitycznymi Moskwy.
Nisza do zagospodarowania
Zwycięstwo proeuropejskich ugrupowań w Mołdawii nie oznacza, całkowitego odejścia Mołdawii z pozycji prorosyjskich. Część terytorium tego państwa: Naddniestrze nadal kontrolowana jest przez siły rosyjskie, Autonomiczny Region Gagauzja prezentuje również prorosyjską orientację w polityce zagranicznej. Jednocześnie w mołdawskim parlamencie nadal drugą siłą jest prorosyjski blok Partii Socjalistów i Komunistów. Można więc założyć, że nisza po charyzmatycznym przywódcy jakim był Igor Dodon, nadal jest w Mołdawii do zagospodarowania.