Inicjatywa Trójmorza a w przyszłości Międzymorze – konferencja w Krakowie

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

W ramach promowania Inicjatywy Trójmorza oraz poszukując szans na jej rozwój zorganizowano 5 listopada br. konferencję w Krakowie. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Uniwersytetu Ludowego Trzech Mórz z Instytutem De Republica. W wydarzeniu jako prelegenci wzięli udział: Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, senator Włodzimierz Bernacki, prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, dr Aleksander Olech z Baltic Defence College i członek Centrum Badawczego Inicjatywy Trójmorza PAN Jędrzej Błaszczak.

Inicjatywa Trójmorza wciąż jest na agendzie wielu państw Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestycje takie jak Rail Baltica, czy Via Carpatia są stale rozwijane, a na znaczeniu zyskała współpraca naukowo-badawcza.

Polska dalej pozostaje liderem i najbardziej angażującym się państwem, jednak wkład finansowy Stanów Zjednoczonych, czy też rozszerzenie programu, poprzez partnerstwo uczestniczące Ukrainy pozwala planować kolejne projekty.

Trójmorze nie ma być inicjatywą rywalizującą z UE, ale stanowić komplementarny projekt rozwijający region w trzech kluczowych obszarach: infrastrukturalnym, energetycznym i cyfryzacji. W geograficznym ujęciu, państwa Trójmorza znajdują się między imperialną Rosją, a państwami tzw. starej Unii. Mając na uwadze własne potrzeby oraz projekty należy szukać perspektyw nie tylko o zasięgu lokalnym, ale i transgranicznym, wzmacniającym współpracę regionalną; taką właśnie jak w ramach Trójmorza.

Promocja Trójmorza poprzez kolejne konferencje i seminaria podkreśla znaczenie tego formatu. Jest to w interesie Polski, aby ten projekt się rozwijał i był dostrzegany, jako ciekawa możliwość do współpracy ponadnarodowej. Seminarium w ramach Uniwersytetu Ludowego Trzech Mórz i Instytutu De Republica było właśnie jednym z takich przedsięwzięć, które przybliżyło Inicjatywę Trójmorza słuchaczom.

fot. twitter/@W_Bernacki

Skip to content